Přátelé,
je mou milou povinností oznámit vám, že organizace Unie spisovatelů, Obec spisovatelů, Klub českých a slovenských spisovatelů a Slovenské centrum PEN klubu se dohodly na pořádání společných lterárních večerů ve Slovenském domě v Praze. Setkání budou tematicky pestrá. Těšit se, spolu s námi, můžete na vyhlášení cen Unie spisovatelů, Cen Františka Hrubína, řadu autorských čtení, recitací, besed, fajn muziku a mnoho dalšího.
První společné setkání proběhlo 13. 3. 2025 a níže se můžete podívat na pár fotografií z příjemného večera.
Jiří Žáček / Evy
Letos v únoru vydal básník Jiří Žáček výbor ze svých milostných básní EVY. Knížka napovídá, že hlavní básníkovou múzou byla jeho žena Eva, ale inspiroval se i Evami jiných jmen. Knížka, bohatě ilustrovaná magickými litografiemi Vladimíra Suchánka a v grafické úpravě výtvarníkova syna Martina, vyšla v nakladatelství Šulc-Švarc a byla přivítána na svět na letošní výstavě litografií Vladimíra Suchánka v galerii Goma na Betlémském náměstí. Zájemci o koupi knížky se mohou obrátit na eshop.sulc-svarc.cz.
Dušan Spáčil – Jin a young
Zdánlivě nenápadný, ale značně osobitý a nezaměnitelný básník Dušan Spáčil představí svou novou knihu, která co nevidět vyjde v nakladatelství Šulc a Švarc a ilustracemi ji provází Jan Gabler. Dušan Spáčil vydal zatím tyto sbírky: Krajina vláčků Piko, Přebytečný anděl, Hvězdné války, Neználek a Daidalos, Pokud se střelím do spánku, Existenciální kakao a Veď mě ve tmě.. Jeho neokázalou, často civilní a překvapivě pointovanou poezii ocenil uznalými recenzemi opakovaně například klasik české literární kritiky Milan Blahynka v LUKu.
Eva Frantinová – Na přeskáčku
Narodila se 4. 9. 1956 v Praze. Od roku 1970 do roku 1977 studovala na státní konzervatoři houslovou hru, ale záhy se začala věnovat poezii. Časopisecky publikuje do roku 1975 (Tvorba, Literární měsíčník, Obrys-Kmen, Host, Salon Práva, Divoké víno na internetu), od roku 1979 publikuje knižně – debutovala v nakladatelství Mladá Fronta básnickou sbírkou Noci bez krajnic. Od roku 1990 píše také básnickou prózu. Je autorkou básnických sbírek Noci bez krajnic (MF 1979), Brýle pro jestřáby (PmD, Mnichov 1992), Vzkaz bosé stopy
(Alfa – Omega, 1999), Beseda pro jeden hlas (Alfa Omega, 2000), Azbestové mosty (výbor) (Prospektrum, 2005), Mobily derou peří (Protis, 2008), Kapesní déšť (Printia, 2011), Z hvězdy pod okap (Periskop, 2011), Sešívaný cherubín (Periskop 2013), Časovaná růže (Periskop 2015), Nerozstříhaný život (Periskop 2018), Srdcové pleso (Weber, 2020), Zapřená jízda (Weber, 2021), Předzpěv (Weber, 2022), Dvouplášťové básně (Periskop 2024), Zavírací hodina (Kmen 2024). Z prozaických knih vydala Prstem po mapě těla (Host, 1999 první vydání, Host, 2003 druhé vydání), Kosti jsou vrženy (Futura, 2000), Hudba psaná pro měděný drátek (Cherm, 2001), Vteřinové romány (Orego, 2002), Praha dvouvěžatá (Host, 2003), Srolované sny (CZ Books, 2004), Pod pokličkou… (Futura 2008), Nehybný ráj (Gimli, 2008), Hladce a obrace (Weber 2019). Na 2. literárním salonu představí připravovanou knihu Na přeskáčku.
Vladimír Skalský – básně
Vladimír Skalský sa narodil 26. 4. 1972 v Prešove, vyštudoval teoretickú fyziku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Od roku 1996 je podpredsedom Slovensko-českého klubu a zástupcom šéfredaktora časopisu Slovenské dotyky, od roku 2004 editorom literárneho štvrťročníka Zrkadlenie/Zrcadlení. Je predsedom Svetového združenia Slovákov v zahraničí, riaditeľom Slovenského domu v Prahe a od minulého roku aj prezidentom Slovenského centra PEN. Autor zbierok básní K tichu (2000) a Z dvoch brehov (2017) a zbierky esejí Kľúčové slová: Praha, Slovensko, literatúra (2004). Slovenské literárne centrum a Slovenské centrum PEN pripravujú vydanie jeho knihy esejí Slovensko-slovenský dialóg. Autor, spoluautor či redaktor troch desiatok ďalších kníh. Jeho básne a eseje boli preložené do angličtiny, bulharčiny, francúžštiny, češtiny, čínštiny, maďarčiny, ruštiny, srbčiny a ukrajinčiny.
Milí přátelé,
dovolím si doporučit těm z vás, kteří jste ještě tou knihou nelistovali,
počin Jana Šulce, O lidech a knihách.
Nakladatelský redaktor a editor Jan Šulc (1965) napsal za posledních třicet čtyři let více než dvě stovky vzpomínkových, popularizačních a polemických textů o české literatuře, vedl rozhovory s českými spisovateli a proslovil řadu přednášek. Z těchto textů vychází nyní výbor, jehož cílem je popularizovat literaturu, četbu a české literární osobnosti mezi nejširšími vrstvami čtenářů. Kniha je rozdělena do šesti oddílů: Vzpomínky (mj. Juliš, Žilina, Kosík, Preisner, Vaculík, Med, Kabíček, Fischerová, Topol, Havel, Kovářík, Lopatka, Cieslar), Sloupky (čtyřicet tři sloupků psaných zejména pro časopis Host), Varia (předmluvy, doslovy, přednášky a jiné texty o českých spisovatelích od Karla Poláčka a Jaroslava Foglara přes Zbyňka Havlíčka a Jana Zábranu po autory mladších generací), Články (mj. o bulvarizaci, editorství, české knižní kultuře a současné české poezii), Otázky (rozhovory s jedenácti literárními osobnostmi, mj. Bohuslavou Bradbrookovou, Zinou Trochovou, Editou Štěříkovou, Markem Staškem a Vilémem Vránkem) a Odpovědi (několik vlastních rozhovorů). Kniha je doplněna rozsáhlým jmenným rejstříkem a padesáti devíti černobílými fotografiemi. Jejím smyslem je zachytit svědectví o významných osobnostech novodobé české literatury a podnítit její četbu zejména mezi mladšími čtenáři. Může se stát i svého druhu příručkou pro knihovníky, organizátory literárních festivalů či učitele české literatury.
Převzato z https://www.kosmas.cz/knihy/518821/o-lidech-a-knihach/