Cena Jiřího Koláře

 

 

Cena Jiřího Koláře

Jiří Kolář, světoznámý výtvarník a svébytný básník se podílel se na vzniku zásadních uměleckých formací 20. století. Spolu s Jindřichem Chalupeckým založil Skupinu 42. Byl členem pražské Umělecké besedy a r. 1947 vedl její literární odbor. Jeho osobnost do jisté míry personifikovala kontinuitu vývoje naší umělecké moderny. Většinu svého života, mimo období pobytu v exilu, tvořil v Praze.

Rádi bychom projektem Cena Jiřího Koláře přiblížili především mladé generaci tohoto významného umělce, abychom mu tak alespoň drobně vrátili, co vykonal pro české umělce a poděkovali mu za propagaci našeho umění ve světě. Věříme, že spolu s námi studenti objeví, že Jiří Kolář není zdaleka jen „maturitní otázkou“.  

Každoroční cena za literární a výtvarnou tvorbu inspirovanou uměním této význačné osobnosti bude dle věku rozčleněna na 1. a 2. stupeň ZŠ, ZUŠ, gymnázia a střední školy. Dětem je spíše věnována část, v níž budou tvořit koláže, ale moc se těšíme i na poetická dílka. Středoškoláci možná napíší svou první báseň nebo třeba vytvoří kompozici výtvarnou i literární. 

Ceny budou předávat, na základě výběru odborné poroty, zástupci obou uměleckých disciplín, zástupce hl. města a Klubu českých a slovenských spisovatelů. Součástí projektu je i doprovodný program vyhlášení cen – četba z Kolářových sbírek, představení vybraných studentských prací poeticky odkazujících ke Kolářovu dílu. Dětské a studentské práce budou vystaveny.

Naše organizace iniciovala přejmenování parku poblíž Vršovického nádraží. Jsme rádi, že RHMP posléze podnět schválila.  Zde je odkaz na stránku připomínající slavnostní otevření parku : https://klubcsspisovatelu.cz/?page_id=1045 

 

Téma letošního ročníku je typicky kolářovské: Fantazii se meze nekladou.

Veškeré příspěvky zasílejte, prosím, do konce listopadu na:

P. Lubomír Brožek, Lvovská 1227/1, 100 00, Praha 10.

 

 

Ceny do soutěží věnovalo nakladatelství Grada. 

 

 

Příběh malířství zcela změní vaše chápání umění a přinese vám novou radost z jeho objevování. Kniha pokrývá krok za krokem velké množství témat – od používání prvních barevných pigmentů přes fresky až k lineární perspektivě v renesančním umění, vliv fotografie, impresionismus a zrod moderního umění.
Zohledňuje, jak se během uplynulých 25 000 let umění vyvíjelo, od jeskynních maleb po abstraktní díla posledních sta let. Prohlédnete si působivé reprodukce maleb a ukázky materiálů, které umělci používali, představíme vám klíčová díla každého období, abyste odhalili techniky a tajemství v detailech mistrovských děl.
Ponořte se do stránek této úžasné knihy, nechte se okouzlit novými barvami, žasněte nad perspektivou, dokonalým zobrazením materiálů a světla, pokuste se proniknout do kubismu a abstrakce. Díky této knize se na malířská díla budete dívat zcela novýma očima.

 

 

Zde přikládám komentáře:

https://www.ssnahorni.cz/uspech-v-literarni-a-vytvarne-soutezi-cena-jiriho-kolare/