Cena Jiřího Koláře

 

 

Cena Jiřího Koláře

Jiří Kolář, světoznámý výtvarník a svébytný básník se podílel se na vzniku zásadních uměleckých formací 20. století. Spolu s Jindřichem Chalupeckým založil Skupinu 42. Byl členem pražské Umělecké besedy a r. 1947 vedl její literární odbor. Jeho osobnost do jisté míry personifikovala kontinuitu vývoje naší umělecké moderny. Většinu svého života, mimo období pobytu v exilu, tvořil v Praze.

Rádi bychom projektem Cena Jiřího Koláře přiblížili především mladé generaci tohoto významného umělce, abychom mu tak alespoň drobně vrátili, co vykonal pro české umělce a poděkovali mu za propagaci našeho umění ve světě. Věříme, že spolu s námi studenti objeví, že Jiří Kolář není zdaleka jen „maturitní otázkou“.  

Každoroční cena za literární a výtvarnou tvorbu inspirovanou uměním této význačné osobnosti bude dle věku rozčleněna na 1. a 2. stupeň ZŠ, ZUŠ, gymnázia a střední školy. Dětem je spíše věnována část, v níž budou tvořit koláže, ale moc se těšíme i na poetická dílka. Středoškoláci možná napíší svou první báseň nebo třeba vytvoří kompozici výtvarnou i literární. 

Ceny budou předávat, na základě výběru odborné poroty, zástupci obou uměleckých disciplín, zástupce hl. města a Klubu českých a slovenských spisovatelů. Součástí projektu je i doprovodný program vyhlášení cen – četba z Kolářových sbírek, představení vybraných studentských prací poeticky odkazujících ke Kolářovu dílu. Dětské a studentské práce budou vystaveny.

Naše organizace iniciovala přejmenování parku poblíž Vršovického nádraží. Jsme rádi, že RHMP posléze podnět schválila.  Zde je odkaz na stránku připomínající slavnostní otevření parku : https://klubcsspisovatelu.cz/?page_id=1045 

Téma pilotního ročníku: Praha jedna báseň/ slovem i obrazem

Téma 2. ročníku: Fantazii se meze nekladou

Složení poroty:

Marie Formáčková, Jiří Žáček, Jarmila Wuderlin Taliánová, Tomáš Kobolka, Kateřina Ryšavá, Josef Velčovský, Lubomír Brožek

 

Cena Jiřího Koláře 2023 se uskutečnila dne 7. 12. 2023 ve Slovenském domě v Praze.               

Projekt je realizován ve spolupráci s hlavním městem Prahou.

Partnery projektu jsou Slovenský dům v Praze a Grada Publishing, a. s.  

 

Zde jsou vybrané odkazy: 

https://prazsky.denik.cz/ctenar-reporter/praha-ceny-jiriho-kolare-studenti-zaci-slovensky-dum-20231213.html

https://www.ssnahorni.cz/uspech-v-literarni-a-vytvarne-soutezi-cena-jiriho-kolare/

https://www.uzlabina.cz/aktuality/425

 

 

Ceny do soutěží věnovalo nakladatelství Grada. 

 

 

Příběh malířství zcela změní vaše chápání umění a přinese vám novou radost z jeho objevování. Kniha pokrývá krok za krokem velké množství témat – od používání prvních barevných pigmentů přes fresky až k lineární perspektivě v renesančním umění, vliv fotografie, impresionismus a zrod moderního umění.
Zohledňuje, jak se během uplynulých 25 000 let umění vyvíjelo, od jeskynních maleb po abstraktní díla posledních sta let. Prohlédnete si působivé reprodukce maleb a ukázky materiálů, které umělci používali, představíme vám klíčová díla každého období, abyste odhalili techniky a tajemství v detailech mistrovských děl.
Ponořte se do stránek této úžasné knihy, nechte se okouzlit novými barvami, žasněte nad perspektivou, dokonalým zobrazením materiálů a světla, pokuste se proniknout do kubismu a abstrakce. Díky této knize se na malířská díla budete dívat zcela novýma očima.

 

Zde přikládám komentáře:

https://www.ssnahorni.cz/uspech-v-literarni-a-vytvarne-soutezi-cena-jiriho-kolare/

https://www.zsvrsovicka.cz/20212022/cena-jiriho-kolare