tvůrčí dílny pro děti

Milí přátelé, když vznikala naše literární organizace, s kolegy jsme si předsevzali otevřenost. Například ve spolupráci se spřátelenými uměleckými žánry. Jak tato spolupráce probíhá, lze spatřit kupříkladu na přípravách tvůrčích dílen a přednášek z nejrůznějších oblastí určených dětem. Jde o to představit dětem něco nového, pobavit je a možná přivést k zamyšlení nad budoucím studiem a snad i povoláním. Děti budou projekty spoluvytvářet, budou se podílet i na tématech jednotlivých dílen, tak, aby byly interaktivní. Podstatnou složkou je snaha vytvořit prostor maximálního sdílení. Důležitá součást celé koncepce tkví ve vědomí, že my, dospělí, se můžeme od dětí mnohému přiučit. Tyto dílny jsou tedy zároveň výzvou dětem: Pojďme se učit vzájemně (a bavit). 🙂                                                                                                                              Věřím, že si tvorbu vzájemně parádně užijeme.

 

Na období podzimu/ zimy 2021chystáme pro děti řadu novinek. Mezi nimi tvůrčí dílny pro žáky pražských základních škol, základních uměleckých škol a studenty nižšího stupně gymnázií. Můžete se těšit na dílny z několika oblastí pod vedením odborných lektorů. Také jsme připravili přednášky spolu s besedami, které budeme realizovat ve školách. Věřím, že děti spolu s pedagogy využijí přednášené při školní výuce. 

Co jsme vám uchystali a co připravujeme? Zde je malá ochutnávka:     

Baví tě psaní? Chceš kousek světa, své sny a přání zkusit přenést na papír? Nebo chceš pobavit přátele vtipným příběhem? Výuka autorského psaní je určena právě tobě.  

Ze všeho nejvíc ti jde kreslení? Svými obrázky vyprávíš příběh o sobě, o tom, co tě baví, co tě rozesmálo i když tě snad něco trápí, maluješ? Maluješ dokonce někdy, co se ti zdálo? Baví Tě zkoušet nejrůznější výtvarné techniky? Chceš si zkusit tvorbu koláže? Pomůžeme ti lépe ovládnout tužku nebo štětec. A koláže ty  učíme fakt původně, bez použití počítače, takže perfektně zvládneš techniku. 🙂     

Láká tě práce ilustrátorská /kdo jako malý někdy nepokreslil pohádkovou knížku .-)/? Budeš se k příběhu učit malovat odpovídající obrázek a naopak můžeš si zkusit „přečíst“ obrázek a vytvořit mu text „na míru.“   

Představuješ si dům, jaký ještě nikdy nikdo nepostavil? Baví tě malovat a zvažuješ studovat architekturu nebo třeba design? Tobě je určena dílna, v níž budeš zkoušet pod odborným vedením své první náčrty staveb, ve kterých budou jednou bydlet lidé nebo vytvoříš návrh prazvláštní židle, stolu, šišaté vázy, lustr…?

Víš, co je to „minimalist poetry“? Pojďme spolu zkusit tvořit básně v češtině. Možná se ti otevře celý vesmír… 

Láká tě svět filmu? Chceš si vyzkoušet různé filmařské profese? Třeba jednou budeš slavný režisér, kameraman nebo z tebe vyroste velká česká herečka. Nech se překvapit… 

Chceš si vyzkoušet práci moderátora? Víš, že záleží nejen na tom, co říkáš, ale i jak to říkáš? Toužíš po potlesku na otevřené scéně? Tahle dílna je pro tebe jako stvořená, pokud míváš občas trému a ve škole po tobě chtějí prezentovat referát před spolužáky. Tréma je úplně normální. (Skoro všichni umělci ji před vystoupením mají.) Nesmí ale bránit vystoupení. Takže: společně zkusíme s trémou zamávat a ukázat, že se při svém příštím vystoupení můžeš klidně sám bavit.  

Absolutní novinka pro všechny děti, které rády zpívají a s rodiči zvažují studium zpěvu. Pod vedením dvou dam, operní pěvkyně a písničkářky – alternative folk a jazz, uslyšíš v těchto dílnách svůj hlas nově, jako nikdy předtím.    

 

A je toho víc… Chystáme i dílny základů jevištního pohybu a výuku uměleckého přednesu pro ty, kteří chtějí předvést divákům vlastní díla. Na všechny, kteří budou mít zájem o naše tvůrčí dílny se, spolu s lektory, moc těšíme.
Na počátku nového školního roku se dozvíte podrobnosti zde na webu a od svých učitelů.
červen 2020                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Kateřina Ryšavá