Děti Praze 2019

 

 

                                                     

 

Děti Praze/ Cena hlavního města Prahy a Klubu českých a slovenských spisovatelů

za nejlepší dětský autorský počin roku

 

Projekt probíhá ve spolupráci s hlavním městem Prahou, v součinnosti se základními školami působícími na území hlavního města a za podpory zástupců soukromého sektoru. Cílem projektu je děti nejen pobavit, též je něco naučit, probudit v nich vnímavost k městu, ve kterém žijí, odkrýt jejich tvůrčí potenciál, podpořit je v další umělecké činnosti, v neposlední řadě vytvořit prostor pro sdílení tvořivého úsilí, výměny a předávání zkušeností.Projekt sestává z řady akcí

 

vyhlášení cen za dětskou literární a výtvarnou tvorbu žáků pražských základních škol proběhne v Rezidenci primátora hl. m. Prahy 22. 11. 2019

vyhlášení speciální ceny za nejlepší dětskou fotografii Prahy ambasadorkou projektu
umělecké dílny pro děti ze zákl. škol, které se účastnily soutěží

děti představí vybrané soutěžní příspěvky

předávání věcných darů (školní pomůcky a vzdělávací hry) školním družinám
výstava z vybraných děl a recitace v prostorách Trmalovy vily ve spolupráci s Kotěrovým centrem architektury v září, říjnu a listopadu 2019
výstava ve Slovenském domě v Praze v říjnu a listopadu 2019 

 výzva „Kamarádi s knížkou“ – Děti mohly přinést na vernisáž knihy, které přečetly, aby je darovaly mladším spolužákům nebo vyměňovaly. Mohly si tak vytvořit vlastní bazárek. 

 

Projekt „Děti Praze“ se těší záštitě primátora hl. m. Prahy, p. Zdeňka Hřiba.

Odborný seminář „Dětská slovesnost a tvorba pro děti“, který proběhne dne 23. 10. 2019 od 16 h. ve Slovenském domě v Praze. Bude určen žákům, pedagogickým pracovníkům a lektorům volnočasových aktivit. Záštitu semináři udělil radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání, p. Vít Šimral.


 

Pro nás, dospělé, nejen realizátory akce, ale i návštěvníky výstav, je projekt možností vnímat na chvíli Prahu jinak. Podívat se na naše krásné město očima dětí, nahlédnout do světa dětské představivosti a, jak se domníváme, díky tomu se od dětí i něčemu přiučit.
Ocenění udílela odborná porota vybraným dětem za nejlepší literární a výtvarné práce roku. Témata k inspiraci budou každým rokem odlišná. Vždy se ale budou nějakým způsobem dotýkat Prahy. Mezi vyhlášená témata budou patřit „Pražské mosty“, „Petřín“, „Pražská náplavka“… Pro ty z dětí, které se raději vyjadřují kresbami, je určeno ocenění za nejkrásnější kresbu. Tvořit budou taktéž na vyhlášené téma. V obou případech budou vytvořeny dvě soutěžní kategorie – 1. a 2. stupeň ZŠ. Kresby a literární práce mohou být vystaveny v budovách Magistrátu hl. m. Prahy.

Pro letošní rok jsme zvolili téma: Praha v proměnách času

Děti se mohou ve svých příspěvcích zabývat nejen městem s významnou historií, ale kupříkladu i Prahou budoucí, městem moderních staveb.

 

Odborná porota posuzující dětské práce je složena z předních osobností z řad literárních teoretiků, kritiků, spisovatelů, též zástupců oblasti výtvarného umění, fotografie. Ocenění budou předávat představitelé hl. města s předsedou Klubu českých a slovenských spisovatelů. Součástí cen budou i umělecké dílny literárně nebo výtvarně zaměřené pro školy oceněných dětí, také věcné ceny, hračky výchovného a výukového charakteru. Projekt ceny je podpořen i ze strany soukromého sektoru, například formou věcných darů dětem.

parametry cen literárních
dělení do dvou kategorií – 1. a 2. stupeň ZŠ prozaické nebo básnické dílo (dle vyhlášeného tématu) Rozsah: neomezen
Označení práce: jméno autorky/ autora, název díla, třída, název a adresa školy
parametry cen výtvarných
výtvarná díla inspirovaná Prahou (dle vyhlášeného tématu) dělení do dvou kategorií – 1. a 2. stupeň ZŠ
Velikost obrázku, výtvarná technika: podle vašeho uvážení
Označení práce: jméno autorky/ autora, (název díla), třída, název a adresa školy
Žáci se mohou zúčastnit soutěže literární I výtvarné současně.
Ceny jsou určeny i žákům nynějších devátých tříd.
Díla vašich žáků zasílejte, prosím, nejpozději do 29. 6. 2019 na adresu naší organizace:

Klub českých a slovenských spisovatelů, z. s.
Soukenická 1199/3
PSČ- 110 00, Praha 1


Hrdou ambasadorkou je Lucie Maria Štouračová, herečka, kterou si pamatujeme jako Karkulku z filmu Tři bratři režiséra J. Svěráka. Lucie Maria věnuje, podobně jako v prvním ročníku, knihy ze své soukromé knihovny jako dárky menším školákům. Zároveň vyzývá děti: „Darujte kamarádům knížky, které jste přečetly a myslíte, že by potěšily i někoho jiného. Nebo je prostě přineste do vaší školní knihovny. Knížky nebudou ležet ladem. Stanou se zdrojem radosti nejen vám.“ 🙂
——————————————————————————————————————————–

 

 

Výstavy proběhnou ve spolupráci s hlavním městem, MČ Prahou 10, Kotěrovým centrem architektury a ve Slovenském domě v Praze, ve spolupráci s předsedou Světového sdružení Slováků žijících v zahraničí, ředitelem Slovenského domu, panem Vladimírem Skalským.
Vyhlášení cen bude přítomna se svou kamerou PRAHA TV. https://prahatv.eu/


Novinky našeho projektu 

Rozšířili jsme spolupráci s Rádiem Junior Českého Rozhlasu.

Kromě živého vstupu za účasti oceněných dětí z projektu Děti Praze a ukázek jejich tvorby na webu Rádia Junior, připravujeme něco opravdu speciálního: Hádejte, kdo je tu expert přes malování? A kdo možná něco naučí slovesného redaktora z rádia? O tom a jiném bude natočena reportáž, kterou později uvidíte na kanálu Rádia Junior na YouTube. 🙂 

 

Česká televize Déčko natočí o projektu reportáž do pořadu PLANETA YÓ.

Představí ho tak nejen svým divákům, ale vyzve k účasti i děti z regionů, protože „Děti svému kraji“ je projekt určený všem dětem na základních školách. A organizátoři projektu se na nové příspěvky do soutěží už moc těší. 🙂


Letní zahradní slavnosti pro rodiny s dětmi

 

V Trmalově vile ve Strašnicích na Praze 10 se uskutečnil dne 8. září 2019 projekt pod názvem Letní zahradní slavnosti pro rodiny s dětmi.
Pořádalo jej Kotěrovo centrum architektury ve spolupráci s MČ Praha 10 a Klubem českých a slovenských spisovatelů – projektem „Děti Praze“.
Na programu byly soutěže pro děti, výstava historických automobilů, vernisáž a čtení ze soutěžních příspěvků projektu Klubu českých a slovenských spisovatelů „Děti Praze“, hudební vystoupení, vernisáž výstavy ZUŠ Olešská.


 

Hlavní partner projektu: město Praha 

Mediální partneři: Český rozhlas, Rádio Junior, Literární noviny, Medicína a umění

 

 

 

 

Odborný a kulturně společenský časopis přinášející informace ze všech oborů medicíny a kultury

 

Partneři projektu: Národní knihovna České republiky, Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky, Kotěrovo centrum architektury

 

                                                                  

 

Knižní klub společnosti Euromedia Group. a. s. – Knížata

https://www.knizata.cz/

„ZÁHADY – Zapoj mozkové závity a vyřeš 10 hrůzostrašných případů“, Victor Escandell 

Prozkoumej Frankesteinův úkryt, navštiv sídlo samotného Drákuly, prožij strašidelnou halloweenskou noc nebo seber odvahu a vydej se po stopách lochnesské příšery. Přijdeš na kloub 10 hororovým případům? Některé mají logické řešení, u jiných využiješ své představivosti. Projdi si pozorně příběh, sleduj, co se děje na obrázcích, a stopu máš nadosah. Záhady můžeš řešit sám, s kamarády nebo s celou rodinou. Hledej stopy, používej mozek a vyřeš všechny záhady.                  Liška Kuliška, Smolík Honza 

V lese Švihlese, kolem rybníka Hloubavce, je rušno! V knížce najdeš všechny komiksové příhody veselé Lišky Kulišky a jejích kamarádů z lesa Švihlesa a k tomu víc než čtvrt stovky hádanek na procvičení pozornosti, při jejichž luštění se obejdeš bez tužky.

Já Baryk  Autor: Nepil František   Ilustrátor: Zmatlíková Helena

Víš, který měsíc v roce je měsíc čiperných blech, měsíc urousaných pacek či měsíc svěšené oháňky? Pokud ne, dobrodružství psa Baryka, kterého mají rádi všichni pejskomilové, ti to prozradí. Seznam se s ním i s jeho zvířecími kamarády – čápem, šnekem, slepýšem, žábou či sýkorkami.

 

 

KNIHY DOBROVSKÝ   

http://www.facebook.com/KnihyDobrovsky.cz
http://www.knihydobrovsky.cz/

 

„NEOTVÍRAT!!! Kouše!“, Charlotte Habersack

V Horním Suchopáru se téměř nic neděje. Nemo si myslí, že život v městečku je opravdu jedna velká nuda. Všichni jsou tu na sebe pořád hodní, pomáhají si a ještě k tomu je vedro a blíží se konec školního roku.
Nemovi ale přijde poštou podivný balíček, na kterém je důrazně napsáno „Neotevírat!“ Nemo ho samozřejmě rozbalí … Páni! Když tu podivnou zásilku otevře, stanou se tři věci:
1. Vyskočí z něj plyšová postavička, vypasený rytíř Yetti jménem Icy-Ice-Monsta. Zdá se, že je docela živý!
2. Venku sněží – uprostřed léta!  3. A Yetti bude velký. Dva a půl metru.
Zatímco se městečko pomalu noří do sněhu a ledu, Nemo se začíná potit. Protože, jak se takový Yetti asi dá schovat? Nemo a jeho přátelé Béda a Otka mají co dělat, aby všechno zvládli. Podaří se jim to? Příběh tří přátel a velkého Yettiho zaujme napínavou zápletkou, spoustou dobrodružství a legrace.

 

„Tramvaj plná strašidel“, Petra Braunová 

Desetiletý David z Prahy řeší zapeklitou situaci. Za okny jeho pokoje se v noci vznášela tramvaj plná strašidel! Začaly prázdniny a David odjel do moravského Uničova. Nad bratranci a sestřenicemi vždycky ohrnoval nos a neustále se vytahoval. Tentokrát ho však dvanáctiletá Bětka, desetiletá Žofka a sedmiletý Cyrda nemůžou poznat. Přijel celý vystrašený, a brzy se přiznal proč. Děti historce o tramvaji nevěří, a rozhodnou se záhadu prozkoumat na vlastní oči přímo v hlavním městě.

 

 

 

 

DESÍTKA: ČESKO

Letos je tu její nová edice Česko, která procvičí vaše znalosti o naší republice. Troufnete si na ni?

Ve hře DESÍTKA: ČESKO hráči nemusejí čekat na svůj tah tak dlouho jako v jiných hrách. Ke každému okruhu ve hře přísluší 10 otázek a 10 možných odpovědí. Všichni hráči dostanou šanci odpovídat v každém okruhu otázek. Pokud odpovíte správně, získáte jeden z žetonů odpovědí jako bod. Když jste znovu na tahu, můžete hledat další správnou odpověď. V tu chvíli ovšem podstupujete riziko, že body získané dříve v tomto okruhu ztratíte. Budete hrát na jistotu, nebo riskovat? Ve hře je 200 okruhů, 2000 otázek a 2000 možných odpovědí. To vše v kompaktním balení zvaném smartbox s počítadly bodů a žetony odpovědí. Desítka je skvělá hra, obzvláště vhodná i na cesty.

 


 https://www.grada.cz/     https://www.grada.cz/detska-literatura/

 

Už jste slyšeli o Bambooku?

Značka dětské literatury BAMBOOK vznikla na vyžádání rodičů, dětí a učitelů. Je značkou Nakladatelského domu GRADA pro kluky a holky. 🙂 Přináší malým čtenářům to nejlepší od českých autorů a ilustrátorů a zároveň vybírá zajímavé novinky ze zahraničí. Maskotem se stal pandí kluk Bambook, který děti provází na cestě za čtením.

Vás maličké vezme za tlapky a provede vás prvními písmenky.

 

A je jako anakonda, co se plazí tiše,
B je blecha, usazená na medvědím břiše.
C je cenit zuby v smíchu,
Č zas čmelák na čenichu. …

 

„Adventní kalendář“, Velebová Lenka, Čermáková Hannah Jarmila

​Ojedinělý soubor originálních omalovánek s tradičními motivy krásných českých Vánoc. Na každý den je přichystána malebná omalovánka spolu s vtipnou básničkou, které vašim dětem vyčarují tu pravou adventní a vánoční atmosféru. Užijte si s dětmi adventní čas na tvořivé vlně. Není snad generace, která by nepodlehla kouzlu vánočních svátků. Adventní čas nedělá rozdíly, a i přes dnešní uspěchanou dobu, dokáže s lehkostí vnést do našeho života nádhernou tajemnou magii. Jakýsi pohádkový čas naděje a radosti z blížících se Vánoc. Na dny a týdny dělící děti od vytouženého Štědrého večera jim ADVENTNÍ KALENDÁŘ přinese tvůrčí rozptýlení slovem i obrazem.

 

Vánoční ozdoby z korálků

Přinášíme knihu návodů na výrobu originálních vánočních ozdob inspirovaných tradičními českými výrobky, které již jistě visely na vánočním stromečku v rodinách našich babiček a prababiček. A tak k mnohdy jednotvárným foukaným baňkám můžete přidat i mnohem zajímavější, vlastnoručně vyrobené ozdoby z rautů, rokajlů, tyčinek, broušených korálků a perlí. A nemusí to být jen hvězdičky a vločky, ale třeba i letadélko nebo dudlík.

Jednotlivé pracovní postupy jsou rozdělené do kapitol, řazených podle způsobu výroby – navlékané hvězdy, rautové ozdoby, hvězdy na kostře, šité ozdoby apod. Nechybí ani důležité kapitoly o materiálech a základních postupech.

 

Jak to bylo s panem Vlkem

Co když to celé bylo úplně jinak?

Znáte Šlehačkovou Lhotu? Představte si, že tu najdete Červenou Karkulku i s babičkou. Jenom s Vlkem je to trochu zamotaná historie. Známé pohádkové postavy se zabydlely v novém, nečekaně vtipném a záhadném příběhu.

 

Detektivové

Máte rádi tajemství? Chtěli byste být velkými detektivy? U této knížky se rozhodně nudit nebudete. Přináší vám tajný vzkaz a bude vám dávat zapeklité detektivní hádanky.

Bratrům Tomášovi a Kubovi přinese stěhování do nového domu netušené dobrodružství. Připojí se k tajné klučičí partě a společně s novými kamarády se stanou svědky krádeže vzácného obrazu. Důvtipní malí detektivové přivedou policii na stopu zloděje. Zbývá ale objevit záhadně zmizelý obraz…

 


A malá perlička pro knihomilovníky:

https://vltava.rozhlas.cz/ze-sve-knihovny-vybira-vit-richter-reditel-knihovnickeho-institutu-narodni-7706376


 

Odborný garant projektu: Klub českých a slovenských spisovatelů, z. s.