Děti Praze

 

Děti Praze/ Cena hl. m. Prahy a Klubu českých a slovenských spisovatelů
za nejlepší dětský autorský počin roku

 

Projekt Děti Praze/ Cena Hlavního města Prahy a Klubu českých a slovenských spisovatelů za nejlepší dětský autorský počin roku                                                                                                                                                                probíhá ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy, v součinnosti se základními školami působícími na území hlavního města a za podpory zástupců soukromého sektoru. Cílem projektu je děti nejen pobavit, též je něco naučit, probudit v nich vnímavost k městu, ve kterém žijí, odkrýt tvůrčí potenciál, podpořit je v jejich další možné umělecké činnosti, v neposlední řadě vytvořit prostor pro sdílení tvořivého úsilí, výměny a předávání zkušeností.

Projekt sestává z řady akcí:
vyhlášení cen za dětskou literární a výtvarnou tvorbu žáků pražských základních škol slavnostní předání cen proběhne v Rezidenci primátora hl. m. Prahy na konci října 2019
vyhlášení speciální ceny za nejlepší dětskou fotografii Prahy ambasadorkou projektu
umělecké dílny pro děti ze zákl. škol., které se účastnily soutěží
předávání věcných darů (školní pomůcky a vzdělávací hry) školním družinám
výstava z vybraných děl v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy v prosinci 2019
výstava v prostorách Slovenského domu v Praze v listopadu 2019
odborný seminář „Dětská slovesnost a tvorba pro děti“ proběhne na podzim ve Slovenském domě v Praze
z dětských prací bude vytvořena novoročenka Magistrátu hl. m. Prahy

Projekt „Děti Praze“ se těší záštitě primátora hl. m. Prahy, p. Zdeňka Hřiba.

Jeho součástí je i odborný seminář o dětské tvorbě a tvorbě pro děti určený žákům, pedagogickým pracovníkům a lektorům volnočasových aktivit. Záštitu semináři udělil radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání, p. Vít Šimral.

 

Pro nás, dospělé, nejen realizátory akce, ale i návštěvníky později vytvořených výstav, bude projekt možností vnímat na chvíli Prahu jinak. Podívat se na naše krásné město očima dětí, nahlédnout do světa dětské představivosti a, jak se domníváme, díky tomu se od dětí i něčemu přiučit.
Ocenění bude udílet odborná porota vybraným dětem za nejlepší literární a výtvarné práce roku. Témata k inspiraci budou každým rokem odlišná. Vždy se ale budou nějakým způsobem dotýkat Prahy. Mezi vyhlášená témata budou patřit „Pražské mosty“, „Petřín“, „Pražská náplavka“, „Cestujeme Prahou“… Pro ty z dětí, které se raději vyjadřují kresbami, je určeno ocenění za nejkrásnější kresbu. Tvořit budou taktéž na vyhlášené téma. V obou případech budou vytvořeny dvě soutěžní kategorie – 1. a 2. stupeň ZŠ. Kresby a literární práce mohou být vystaveny v budovách Magistrátu hl. m. Prahy.

Pro letošní rok jsme zvolili téma: Praha v proměnách času
Odborná porota posuzující dětské práce je složena z předních osobností z řad literárních teoretiků, kritiků, spisovatelů, též zástupců oblasti výtvarného umění, fotografie. Ocenění budou předávat představitelé hl. města s předsedou Klubu českých a slovenských spisovatelů. Součástí cen budou i umělecké dílny literárně nebo výtvarně zaměřené pro školy oceněných dětí, také věcné ceny, hračky výchovného a výukového charakteru. Projekt ceny je podpořen i ze strany soukromého sektoru, například formou věcných darů dětem.

Parametry cen literárních
dělení do dvou kategorií – 1. a 2. stupeň ZŠ
prozaické nebo básnické dílo (dle vyhlášeného tématu)
Rozsah: neomezen
Označení práce: jméno autorky/ autora, název díla, třída, název a adresa školy
Parametry cen výtvarných
výtvarná díla inspirovaná Prahou (dle vyhlášeného tématu)
dělení do dvou kategorií – 1. a 2. stupeň ZŠ
Velikost obrázku, výtvarná technika: podle vašeho uvážení
Označení práce: jméno autorky/ autora, (název díla), třída, název a adresa školy
Žáci se mohou zúčastnit soutěže literární I výtvarné současně.
Ceny jsou určeny i žákům nynějších devátých tříd.
Díla vašich žáků zasílejte, prosím, nejpozději do 29. 6. 2019 na adresu naší organizace:

Klub českých a slovenských spisovatelů
Soukenická 1199/3
PSČ- 110 00, Praha 1

 

V současnosti připravujeme obdobu projektu ve spolupráci se Středočeským krajem.
Součástí celého projektu je připravovaný odborný seminář „Dětská slovesnost a tvorba pro děti“. Bude určen pedagogům, výchovným pracovníkům ve školství, pedagogům z oblasti volnočasových aktivit dětí, lektorům dílen apod., ale i široké veřejnosti. Seminář je součástí projektu „Děti Praze/ Cena Hlavního města Prahy a Klubu českých a slovenských spisovatelů za nejlepší dětský autorský počin roku“, který proběhne ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy. V rámci semináře, kromě odborných příspěvků, budou též prezentovány nejlepší dětské práce vybrané odbornou porotou. Seminář proběhne následně po vyhlášení cen v prostorách Slovenského domu v Soukenické ulici 1199/3, P-1, v sídle naší organizace.

——————————————————————————————————————————–
Hrdou ambasadorkou projektu se stala Lucie Maria Štouračová, herečka, kterou si pamatujeme jako Karkulku z filmu Tři bratři režiséra J. Svěráka.
Lucie Maria věnuje, v rámci projektu, knihy ze své soukromé knihovny jako dárky menším školákům. Zároveň vyzývá děti: „Darujte kamarádům knížky, které jste přečetly a myslíte, že by potěšily i někoho jiného. Nebo je prostě přineste do vaší školní knihovny. Knížky nebudou ležet ladem. Stanou se zdrojem radosti nejen vám.“ 🙂
——————————————————————————————————————————–

Novinky:
Výstavy proběhnou ve spolupráci s hlavním městem v budově magistrátu na Mariánském náměstí a ve Slovenském domě v Praze, ve spolupráci s předsedou Světového sdružení Slováků žijících v zahraničí, ředitelem Slovenského domu, panem Vladimírem Skalským.
Vyhlášení cen bude přítomna se svou kamerou PRAHA TV. https://prahatv.eu/

 

Mediální partneři:

    

 

Partneři projektu:

Knižní klub společnosti Euromedia Group. a. s. – Knížata

https://www.knizata.cz/

Zde je odkaz na nový katalog Knížat 🙂 https://www.knizata.cz/data/files/a/b/1/9/c/ab19c75cd96de1294689c77896a63f8ae5f0e8cc.pdf

 

Školní diář s týdenním kalendáriem od poloviny srpna 2019 do konce června 2020.

Diář 2019-2020: Lenochod/školní

 

Jestli jsi v 3., 4. nebo 5. třídě, tento ilustrovaný pracovní sešit je určený přesně pro tebe. Najdeš v něm plno her, aktivit a poutavých příběhů, které tě s úsměvem na tváři seznámí s nejdůležitějšími matematickými pojmy. Naučíš se čtení, psaní a porovnání počtu do tisíce, sčítání, odčítání, násobení a dělení, seznámíš se strategií ústního počítání a vyzkoušíš si logické hádanky. Sešit využiješ doma, nebo se můžeš do úkolů pustit přímo ve škole s kamarády.

 

 


KNIHY DOBROVSKÝ   

http://www.facebook.com/KnihyDobrovsky.cz
http://www.knihydobrovsky.cz/

 

Rok v lese - Emilia DziubakováAtlas pro malé cestovatele - neuveden

 

 

Vychutnejte si Dva roky prázdnin s Bezejmennou rodinou, zažijte Zmatek nad zmatek, prozkoumejte Dvacet tisíc mil pod mořem… Je tu týden Julese Verna! Využijte jarní e-shopovou slevu 50 % na knihy z edice Julese Verna značky Omega – jejich přehled najdete TADY. https://www.knihydobrovsky.cz/knihy/edice/jules-verne-9
AKCE platí pro e-shop KnihyDobrovsky.cz od úterý 14. května do neděle 19. května 2019.

Knihy Dobrovský jsou místem plným překvapení. Věděli jste, že se toto knihkupectví připojilo k sympatickému projektu „Ponožky od babičky“? Jedná se o projekt společnosti Elpida, která přispívá k tomu, aby se naši senioři necítili osamoceni a věřte, babičky pletou ponožky s láskou.

Ponožky od babičky plete více než 200 babiček z celé České republiky. Každá má svůj styl, každý pár je originál. Sbíráme a recyklujeme starou nepotřebnou přízi. Výtěžek z prodeje podporuje pletařky a aktivity vzdělávacího centra pro seniory. Vybírejte z velikostí S, M, L, XL. Každý pár vyniká unikátním designem a barevností


 

Odborný garant projektu: Klub českých a slovenských spisovatelů, z. s.