Děti Praze

 

Děti Praze/ Cena hl. m. Prahy a Klubu českých a slovenských spisovatelů
za nejlepší dětský autorský počin roku

 

Kde: Rezidence primátora hl. města Prahy Kdy: 2. 10. 2018 od 14 hodin

Projekt „Děti Praze/ Cena Hlavního města Prahy a Klubu českých a slovenských spisovatelů za nejlepší dětský autorský počin roku“ probíhá ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy, v součinnosti se základními školami působícími na území hlavního města a za podpory zástupců soukromého sektoru. Cílem projektu je děti nejen pobavit, též je něco naučit, probudit v nich vnímavost k městu, ve kterém žijí, odkrýt tvůrčí potenciál, podpořit je v jejich další možné umělecké činnosti, v neposlední řadě vytvořit prostor pro sdílení tvořivého úsilí, výměny a předávání zkušeností.

Projekt sestává z řady akcí:
vyhlášení cen za dětskou literární a výtvarnou tvorbu žáků pražských základních škol
vyhlášení speciální ceny za nejlepší dětskou fotografii Prahy ambasadorkou projektu
umělecké dílny pro děti ze zákl. škol., které se účastnily soutěží
předávání věcných darů (školní pomůcky a vzdělávací hry) školním družinám
vybraní zástupci zúčastněných škol obdrží pomůcky pro žáky sociálně znevýhodněné
výstava z vybraných děl v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy v listopadu a prosinci 2018
výstava v prostorách Slovenského domu v Praze v říjnu 2018
odborný seminář „Dětská slovesnost a tvorba pro děti“ proběhne dne 16. 10. 2018 ve Slovenském domě v Praze
z dětských prací bude vytvořena novoročenka Magistrátu hl. m. Prahy

Pro nás, dospělé, nejen realizátory akce, ale i návštěvníky později vytvořených výstav, bude projekt možností vnímat na chvíli Prahu jinak. Podívat se na naše krásné město očima dětí, nahlédnout do světa dětské představivosti a, jak se domníváme, díky tomu se od dětí i něčemu přiučit.
Ocenění bude udílet odborná porota vybraným dětem za nejlepší literární a výtvarné práce roku. Témata k inspiraci budou každým rokem odlišná. Vždy se ale budou nějakým způsobem dotýkat Prahy. Mezi vyhlášená témata budou patřit „Pražské mosty“, „Petřín“, „Pražská náplavka“, „Cestujeme Prahou“… Pro ty z dětí, které se raději vyjadřují kresbami, je určeno ocenění za nejkrásnější kresbu. Tvořit budou taktéž na vyhlášené téma. V obou případech budou vytvořeny dvě soutěžní kategorie – 1. a 2. stupeň ZŠ. Kresby a literární práce mohou být vystaveny v budovách Magistrátu hl. m. Prahy.
Téma letošního ročníku: „Můj život v Praze“.
Odborná porota posuzující dětské práce je složena z předních osobností z řad literárních teoretiků, kritiků, spisovatelů, též zástupců oblasti výtvarného umění, fotografie. Ocenění budou předávat představitelé hl. města s předsedou Klubu českých a slovenských spisovatelů. Součástí cen budou i umělecké dílny literárně nebo výtvarně zaměřené pro školy oceněných dětí, také věcné ceny, hračky výchovného a výukového charakteru. Projekt ceny je podpořen i ze strany soukromého sektoru, například formou věcných darů dětem.
O celém projektu vyjde následně brožura, ve které budou připomenuta nejkrásnější díla, spolu s krátkými medailonky a rozhovory se žáky o jejich účasti na projektu ceny a vztahu k Praze i vyjádřeními zástupců odborné poroty ceny.
V příštích letech plánujeme projekt rozšířit jako projekt setkání měst Prahy a Bratislavy. Děti z bratislavských základních škol by, za pomoci našich slovenských kolegů, psaly a malovaly „ Prahu“ a naopak, děti v pražských ZŠ by se dozvídaly leccos o Bratislavě a nechaly se jí inspirovat ve své tvorbě. Vzhledem k tomu, že na základě naší vzájemné dohody se stala naší zásadní partnerskou organizací na Slovensku „Asociace organizací spisovatelů Slovenska“, zastřešující organizace většiny literárních společností působících na území SR, budeme s ní na tomto spolupracovat. V současnosti připravujeme obdobu projektu ve spolupráci se Středočeským krajem.
Součástí celého projektu je připravovaný odborný seminář „Dětská slovesnost a tvorba pro děti“. Bude určen pedagogům, výchovným pracovníkům ve školství, pedagogům z oblasti volnočasových aktivit dětí, lektorům dílen apod., ale i široké veřejnosti. Seminář je součástí projektu „Děti Praze/ Cena Hlavního města Prahy a Klubu českých a slovenských spisovatelů za nejlepší dětský autorský počin roku“, který proběhne ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy. V rámci semináře, kromě odborných příspěvků, budou též prezentovány nejlepší dětské práce vybrané odbornou porotou. Seminář proběhne následně po vyhlášení cen v prostorách Slovenského domu v Soukenické ulici 1199/3, P-1, v sídle naší organizace.

Projekt se těší záštitě paní primátorky, která se uvolila, podobně jako paní radní Ropková, radní pro oblast školství a evropských fondů, jenž současně udělila záštitu odbornému semináři coby součásti projektu „ceny“,  předat některé z cen. Paní primátorka též zapůjčila pro účely slavnostního vyhlášení cen Rezidenci primátora hlavního města Prahy. Akce bude mediálně reflektována.
——————————————————————————————————————————–
Hrdou ambasadorkou projektu se stala Lucie Maria Štouračová, herečka, kterou si pamatujeme jako Karkulku z filmu Tři bratři režiséra J. Svěráka.
Lucie Maria věnuje, v rámci projektu, knihy ze své soukromé knihovny jako dárky menším školákům. Zároveň vyzývá děti: „Darujte kamarádům knížky, které jste přečetly a myslíte, že by potěšily i někoho jiného. Nebo je prostě přineste do vaší školní knihovny. Knížky nebudou ležet ladem. Stanou se zdrojem radosti nejen vám.“ 🙂
——————————————————————————————————————————–

Součástí programu slavnostního vyhlášení cen bude vystoupení Dětského sboru Musica e Danza Prague, který zazpívá a zatančí původní písně inspirované naším krásným hlavním městem.

Novinky projektu:
Česká televize bude reflektovat projekt v říjnovém dílu pořadu Planeta YÓ.
https://decko.ceskatelevize.cz/planeta-yo

Český rozhlas Junior bude v Minutových zprávách dne 1. 10. v 16, 17, 18 hodin avizovat slavnostní vyhlášení cen.
http://www.radiojunior.cz/zpravicky
V den vyhlášení cen 2. 10. v 17:10 bude Český rozhlas Junior natáčet živý rozhovor o projektu s předsedou Klubu českých a slovenských spisovatelů, Lubomírem Brožkem.
5. 10. od 17:10 do 17:35 vystoupí některé z oceněných dětí v živém vysílání Rádia Junior. Budou si povídat o své tvorbě a účasti na projektu „Děti Praze“. Další oceněné děti vystoupí se svou tvorbou v jednom z pořadů následných.
Výstavy proběhnou ve spolupráci s hlavním městem v budově magistrátu na Mariánském náměstí a ve Slovenském domě v Praze, ve spolupráci s předsedou Světového sdružení Slováků žijících v zahraničí, ředitelem Slovenského domu, panem Vladimírem Skalským.
Vyhlášení cen bude přítomna se svou kamerou PRAHA TV. https://prahatv.eu/

A úplně nejnovější zprávy:
Ze soutěžních prací bude ve spolupráci s magistrátem vytvořena novoročenka města Prahy.
Nyní začínáme s přípravou projektu „Děti Praze 2019“. Projekt rozšiřujeme o workshopy pro lektory volnočasových aktivit.
Nadále bychom rádi rozšířili aktivity nápomocné dětem ze sociálně vyloučeného prostředí a dětem se speciálními potřebami.
V současnosti připravujeme obdobu projektu ve spolupráci se Středočeským krajem.
V počátcích jsou jednání k rozšíření projektu na celonárodní úroveň.

Rezidence primátora hl. m. Prahy 2. 10. 2018  -zde připravujeme fotografie z rezidence 

Mediální partneři:

    

 

Partneři projektu:

Knižní klub společnosti Euromedia Group. a. s. – Knížata

https://www.knizata.cz/

https://www.knizata.cz/data/files/5/5/9/6/9/559690ccad3910a433f6675d2150239e69233729.pdf

Společnost EP Line SE

Království hraček BAMBULE   

https://www.bambule.cz/

https://www.bambule.cz/vyhraj-listky-na-exkluzivni-predpremieru-jurskeho-sveta-pro-celou

 

 

 

KNIHY DOBROVSKÝ   

http://www.facebook.com/KnihyDobrovsky.cz
http://www.knihydobrovsky.cz/

 

 

 

Rok v lese - Emilia DziubakováAtlas pro malé cestovatele - neuveden

 

 

Naším nejnovějším sponzorem se stal Pelikan group.   

Pelikan Group GmbH se sídlem v Berlíně a je přední společnost značkové kvalitní papír, kancelářské a psací potřeby dodávek. Její sortiment zahrnuje více než 12 000 položek, z ořezávátka a ubrousky do školní tašky a vysoce kvalitní psací potřeby. Atraktivní a širokou škálu produktů je rozdělen do segmentů, psaní/malířství/řemesel, úřad, Školní tašky/batohy/Školní batohy, Premium psací potřeby a pozdravy/dárky/dekorace.

Pelikan Group GmbH
https://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/en_US_INTL.CMS.displayCMS.220500./pelikan-group
http://www.herlitz.eu/schoolbags

 

Odborný garant projektu: Klub českých a slovenských spisovatelů, z. s.

 

Projekt „Děti Praze/ Cena Hlavního města Prahy a Klubu českých a slovenských spisovatelů za nejlepší dětský autorský počin roku“ se těší se záštitě paní primátorky Adriany Krnáčové. Součást projektu, odborný seminář „Dětská slovesnost a tvorba pro děti“, obdržel záštitu radní hl. m. Prahy pro oblast školství a evropských fondů, paní Ireny Ropkové.