Pozvánky

 

 

 

 

Přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na  besedu s egyptologem, historikem, prof. Miroslavem Bártou dne 30. 1. 2024 od 17 h. 
v prostorách Slovenského domu, Soukenická 3, Praha 1
Večerem, který se koná pod záštitou Klubu českých slovenských spisovatelů, vás bude provázet PhDr. Jarmila Wunderlin

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Severský literární salón online: Mateřské mléko

Lednový Severský literární salón zavítá do Lotyšska. S překladatelkou z lotyštiny a litevštiny Annou Sedláčkovou si budeme povídat o momentálně nejpřekládanějším románu Mateřské mléko přední pobaltské autorky Nory Iksteny. Vyprávění matky a dcery se věnuje osudu lotyšského národa v době stalinské nadvlády a hodnotě svobody jednotlivce.

Live stream můžete sledovat ve čtvrtek 11. ledna 2024 od 20.00 na facebookové stránce Skandinávský dům. Záznam bude později zpřístupněn na našem YouTube kanále.


Nora Ikstena (nar. 1969) je světově nejznámější lotyšská spisovatelka a je aktivní účastnicí lotyšského literárního života doma i v zahraničí. Napsala řadu románů, povídek, esejů a získala několik významných cen. Do svých děl vkládá magické formule i mýtické aluze, na lotyšskou historii pohlíží očima žen několika generací. Její styl, jenž bývá někdy přirovnáván k magickému realismu, čerpá z modernismu konce 20. století.


Anna Sedláčková (nar. 1998) překládá převážně z lotyštiny a litevštiny. Absolvovala bakalářské studium baltistiky a sinologie na Karlově univerzitě v Praze a aktuálně studuje a žije ve Finsku. Vedle jejího nového překladu románu Mateřské mléko se také věnuje překládání a popularizaci textů autorů jak z pobaltských států, tak z regionu jihovýchodní Evropy. V roce 2022 byla kurátorkou literární výstavy Česko-baltské století vystavované v Národní knihovně ČR. V současné době společně se svými kolegy připravuje Antologii textů ze současné lotyšské literatury.

————————————————————————————————————————————————————

Fotograf Festival
21. září 2023 – 11. únor 2024

Třináctý ročník Fotograf Festivalu s názvem #hypertension23 je vizuální novelou kombinující text s obrazem. Z hlediska tématu se zabývá tenzí, kterou v naší mysli vyvolávají technologie vystavující naši pozornost nepřetržitému vizuálnímu tlaku.

Projekt se věnuje hledání nové identity lidské bytosti, jejíž původní podobu abstrahoval digitální prostor.

  pozn.:  No, já doufám, že se bude věnovat taky fotkám. KR  

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/akce/priroda-uz-neni-hlasa-fotograf-festival-na-akce


Selector je mezinárodní rozhlasová show British Council, která představuje nejnovější britskou hudbu! Tento program vysílaný jednou týdně zachycuje všechny styly soudobé hudby, v každém díle uslyšíte rozhovory s umělci a exkluzivní studiové ukázky od nejvýznamnějších umělců ze Spojeného království.

Selector zachycuje rozmanitost britské hudby a snaží se zprostředkovat melodii, hudební talent a kulturu moderní Británie mezinárodnímu publiku. Show se vysílá ve více než 30 zemích po celém světě, kde už má své věrné posluchače. Selector získal několik ocenění včetně prestižní zlaté ceny za nejlepší týdenní hudební program při udílení cen Sony Radio Academy a také ocenění ze nejlepší rozhlasový program roku v Maďarsku.

Tato show je vysílána mezinárodně, kromě toho si ji můžete také přehrát z internetových stránek Selectoru, kde najdete i podcasty, videa a archiv pořadů.

Externí odkazy

————————————————————————————————————————————————————–