Pozvánky

Italský kulturní institut v Praze zve na výjimečný hudební zážitek:  

Christian Leotta – klavírní recitál

Mimořádný talent s nádherně niternou muzikálností“, tak klavíristu Christiana Leottu definovala legendární Rosalyn Tureck, a velký Karl Ulrich Schnabel o něm napsal: „jeho porozumění hudebnímu charakteru klasicistních a romantických skladatelů je dokonalé.“ Christian Leotta vstoupil na mezinárodní koncertní scénu v roce 2002, kdy v pouhých 22 letech přednesl v Montrealu všech 32 Beethovenových klavírních sonát.

Ve své generaci patří k nejoceňovanějším interpretům klasického a romantického repertoáru, vystoupil již ve více než padesáti zemích na pěti kontinentech, spolupracuje s významnými orchestry, jako jsou Münchner Philharmoniker, Wiener Kammerorchester, Orchestra Nazionale Sinfonica della RAI, Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi, a účinkuje v nejprestižnějších koncertních sálech.

Program:
Ludwig van Beethoven
Klavírní sonáta C dur WoO 51
Klavírní sonáta č. 21 C dur, op. 53 Valdštejn
Interval
Sonatensatz und Allegretto (Sonátové tempo a Allegretto) pro klavír WoO 50
Klavírní sonáta č. 29 B dur, op. 106 Hammerklavier

 

9. dubna v 19:00 Barokní kaple Italského kulturního institutu, Vlašská 34, Praha
Účast zdarma na základě povinné rezervace prostřednictvím Eventbrite na webu IKI: 

https://iicpraga.esteri.it/cs/gli_eventi/calendario/christian-leotta-klavirni-recital/ 

——————————————————————————————————————————————————————————————-

O fenoménu zla v nás

 

 

Přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na besedu s filosofkou, fenomenoložkou, prof. Annou Hogenovou

dne 23. 4. 2024 od 17 h. v prostorách Slovenského domu, Soukenická 3, Praha 1

Večerem, který se koná pod záštitou Klubu českých a slovenských spisovatelů,

vás bude provázet PhDr. Jarmila Wunderlin.

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Surrealismus 100: Praha, Tartu a jiné příběhy

Praha/ Tartu, 3. dubna 2024 – Národní galerie Praha představuje v rámci své mezinárodní spolupráce český surrealismus v Estonsku. Díky kooperaci s Muzeem umění v Tartu a Estonským národním muzeem mohou návštěvníci vidět například díla Toyen, Jindřicha Štyrského, Jindřicha Heislera, Josefa Istlera, Mikuláše Medka, Emily Medkové či Jana a Evy Švankmajerových.
V letošním roce si umělecký svět připomíná sté výročí vydání Prvního manifestu surrealismu, jenž je považován za „zakladatelský“ akt tohoto hnutí. Nejde sice o výtvarný směr, ale do umění vneslo zcela nové přístupy a výtvarné techniky. Praha byla hned po Paříži druhým významným centrem, kde byla založena surrealistická skupina a hnutí zde mělo velice živou a osobitou odezvu, která de facto trvá dodnes.
Kromě tohoto jubilea uplyne v roce 2024 také 90 let od založení Skupiny surrealistů v Československu a právě letos se Tartu, hlavní město surrealismu v Estonsku, stává evropským hlavním městem kultury. Proto se zde rozhodli tyto dvě události spojit dohromady. Estonské národní muzeum a Muzeum umění Tartu, které výstavní projekt Surrealismus 100: Prague,Tartu and Other Stories hostí, přizvaly ke spolupráci i Národní galerii Praha.
„Estonský surrealismus je mladší než český a řadu estonských umělců inspirovala právě československá surrealistická tvorba,“ říká kurátorka výstavy Anna Pravdová ze Sbírky moderního umění Národní galerie Praha.
Výstava „Surrealismus 100: Praha, Tartu a jiné příběhy“ představuje tento umělecký fenomén od založení československé surrealistické skupiny a první generace českých surrealistů (Toyen, Štyrský, Makovský), přes druhou válečnou generaci a generaci padesátých let (Istler, Tikal, Medek, Medková, Fára), skupinu shromážděnou kolem Vratislava Effenbergera (Švankmajer, Švankmajerová, Stejskal,…), až po tvorbu po sametové revoluci.


Selector je mezinárodní rozhlasová show British Council, která představuje nejnovější britskou hudbu! Tento program vysílaný jednou týdně zachycuje všechny styly soudobé hudby, v každém díle uslyšíte rozhovory s umělci a exkluzivní studiové ukázky od nejvýznamnějších umělců ze Spojeného království.

Selector zachycuje rozmanitost britské hudby a snaží se zprostředkovat melodii, hudební talent a kulturu moderní Británie mezinárodnímu publiku. Show se vysílá ve více než 30 zemích po celém světě, kde už má své věrné posluchače. Selector získal několik ocenění včetně prestižní zlaté ceny za nejlepší týdenní hudební program při udílení cen Sony Radio Academy a také ocenění ze nejlepší rozhlasový program roku v Maďarsku.

Tato show je vysílána mezinárodně, kromě toho si ji můžete také přehrát z internetových stránek Selectoru, kde najdete i podcasty, videa a archiv pořadů.

Externí odkazy

————————————————————————————————————————————————————–