Pozvánky

 

 

Týdny norské literatury
Kde: Praha, Brno
Kdy: 11. 3. – 4. 4. 2019

Letošní jaro se ponese ve znamení norské literatury. Do Prahy zavítá humorista Roger Pihl (Muž, který se nechtěl vrátit domů) a komiksová autorka Marta Breen (Neohrožené ženy), kino Evald nabídne dvě filmové adaptace (Uchvácen ženou, Kompanie Orheim) a pub quiz prověří vaše znalosti norské kultury. Chystá se také workshop pro české nakladatele (Norsko bude čestným hostem letošního veletrhu ve Frankfurtu), seminář pro překladatele z norštiny a dobrodružná hra pro děti v Městské knihovně v Praze.
I Brno navštíví dva norští spisovatelé – kromě Rogera Pihla, který bude hostem Norského literárního salónu, také světoznámý antropolog Thomas Hylland Eriksen (Tyranie okamžiku, Syndrom velkého vlka, Odpady). Těšit se dále můžete na pub quiz a na gastronomicko-literární akci Eat&Read Norwegian, na níž budete moct ochutnat norskou kulturu hned vícero smysly zároveň. Na akcích v obou městech bude zdarma k dispozici brožura Současná norská literatura se spoustou informačně přínosného i zábavného obsahu.


Program festivalu v Praze:
Zahájení festivalu za účasti velvyslance Roberta Kvileho, 14. 3. 19:00 Humor v (norské) literatuře: Roger Pihl a Jan Jícha
Skautský institut (Staroměstské nám. 1), Studio, vstupné dobrovolné
16. 3. 14–17 Norské dobrodružství v knihovně, Městská knihovna v Praze (Mariánské nám. 1), start v dětském oddělení
poslední pátrače vypustíme na trať v 16 h, účast ve hře je zdarma
20. 3. 19:00 Promítání: Uchvácen ženou, Kino Evald (Národní 28), vstupné: 120 Kč, vstupenky online na www.evald.cz
22. 3. 10–15 Seminář pro začínající překladatele z norštiny, Filozofická fakulta UK (Jana Palacha 2), účast na semináři je zdarma, registrace na info@skandinavskydum.cz
25. 3. 19:00 Neohrožené ženy v komiksu: setkání s Martou Breen, Kavárna co hledá jméno (Stroupežnického 10), vstupné dobrovolné
29. 3. 9:30–12:00 Seminář o norské literatuře pro nakladatelské redaktory, Norské velvyslanectví (Hellichova 1)
účast na semináři je zdarma, registrace na jitka@skandinavskydum.cz
3. 4. 19:00 Norský pub quiz, Kavárna Potrvá (Srbská 2)
vstupné: 200 Kč / až 4členný tým (zvýhodněné vstupné 150 Kč pro týmy s alespoň jedním členem Skandinávského domu), kapacita omezena, rezervace přes e-mail anezka@skandinavskydum.cz
4. 4. 19:00 Promítání: Kompanie Orheim, Kino Evald (Národní 28)
vstupné: 120 Kč, vstupenky online na www.evald.cz

 


Při příležitosti oslav stého výročí otevření italského velvyslanectví v Praze a navázání diplomatických vztahů zahajuje Velvyslanectví Itálie a Italský kulturní institut stálou výstavu o Italské kongregaci v Praze, od jejíhož založení uplynulo více než 400 let.

Obě instituce tak vzdávají čest Kongregaci jakožto prvnímu spojovacímu článku mezi oběma zeměmi.                                                                                                                                                            Budou vystaveny dosud nevydané archivní materiály jako vzácné pergameny, císařské výnosy, miniatury a historické fotografie a dokumenty.
Vstup volný
Zahájení: středa 27. února v 18.00
Otevírací doba: pondělí – čtvrtek: 10.00-13.00 / 15.00-17.00; pátek: 10.00-13.00
Empora barokní kaple
Italský kulturní institut (Šporkova 14, Praha 1)

 


Dobrý den,

dovolujeme si Vás pozvat na vernisáž hned dvou výstav ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně: Motýla jsem tu neviděl – představení obrázků, které namalovaly děti v Terezíně v hodinách kreslení vedených Friedl Dicker-Brandeisovou (1898-1944) a výstavu prací izraelských dětí, které byly oceněny v Mezinárodní dětské výtvarné výstavě Lidice v letech 2009-2017.

Vernisáž výstavy se bude konat ve středu 6. 3. 2019 od 17:30 hodin a její součástí bude i představení dětské opery Brundibár, která byla sehrána dětmi v Terezíně v letech 1943-1944 celkem pětapadesátkrát. Představí ji Dismanův rozhlasový dětský soubor v režii Zdeny Fléglové, klavírní doprovod Andrea Mottlová.

Budeme se těšit, že si nenecháte tuto významnou kulturní a výtvarnou akci ujít. A těšit se také můžete na výjimečného hosta!

Budeme rádi, když nám svou účast mailem potvrdíte a zároveň pozvete i své přátele.

S pozdravem,

Mgr. Ivona Kasalická
vedoucí odboru vnějších vztahů a rozvoje knihovny
Středočeská vědecká knihovna v Kladně
Gen. Klapálka 1641
272 01 Kladno
tel: 725 429 967


9. 3. 2019 / 17:00
Praha / Klášter sv. Jiljí – Barokní refektář, Jalovcová 2
Schola Cantorum Minorum Chosoviensis
#koncert

Hudební ponor do vrcholného středověku čeká návštěvníky koncertu v krásných prostorách Barokního refektáře Kláštera dominikánů. Z Horního Slezska zavítá do Prahy soubor Schola Cantorum Minorum Chosoviensis – mužský pěvecký sbor, který se specializuje zejména na gregoriánský chorál, ale i ranou polyfonii a tradiční jednohlasé i vícehlasé písně. Na svém pražském koncertě představí vybrané úryvky officia o sv. Václavu Gloriose Dei Martyr, z rukopisu, který vznikl na konci 13. století v Krakově.
Schola Cantorum Minorum Chosoviensis byla založena v roce 1996 a jak již název napovídá, působení souboru je spojeno s městem Chořov. Uměleckým vedoucím souboru je Sławomir Witkowski, absolvent hudební akademie v Katovicích, který vystudoval i muzikologii na Jagellonské univerzitě v Krakově. Repertoár souboru je zpracováván nejčastěji na základě vlastních výzkumů středověkých rukopisů.
Hlavním organizátorem koncertu je Polská farnost v Praze, vstup volný


Erkan Osmanović: Jakob Julius David v kontextu vídeňské moderny
05.03.2019 18:00, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

Pouze německy
Na příkladu povídek Jakoba Julia Davida (1859–1906) přednáška ukáže, nakolik je třeba tohoto spisovatele vidět v úzkém sepětí s vídeňskou literární modernou. Zatímco v dosavadním chápání byl David vzhledem ke svému zakotvení v moravském a židovském živlu pojímán především jako autor periferie, jeví se nyní toto zařazení jako nevhodné. Přednáška tak přispěje k novému zařazení spisovatele – a novému pojetí tzv. vídeňské moderny.
Erkan Osmanović působí jako rakouský lektor Ústavu germanistiky, nordistiky a nederlandistiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Zabývá se německou literaturou v Čechách a také současnou rakouskou literaturou.
Přednáška se koná ve spolupráci s Centrem Kurta Krolopa pro německou literaturu v Čechách.
Vstup volný


Avantgardní umělecká škola Bauhaus chtěla vytvořit možnost sociálního, tedy finančně dostupného bydlení. Nejvyšším cílem bylo navrhnout spolu s revolučním designem také nový způsob života pro měnící se společnost. Bližší inforrmace zde:

https://www.goethe.de/ins/cz/cs/kul/the/bhs/21356390.html

Výstava fotografií renomovaného českého fotografa architektury Filipa Šlapala připomene stoleté výročí založení slavné umělecké školy Bauhaus (1919–1933).

Součástí instalace budou rovněž unikátní filmy představující budovy i osobnosti Bauhausu, kultovní baletní scénografii Oskara Schlemmera, dokumenty o Novém Frankfurtu a tzv. frankfurtské kuchyni a existenčním minimu nebo o vile Tugendhat v Brně ad.

© Galeria Jaroslava Fragnera
Doprovodný program: Vernisáž, 5. 3. 2019, 19:00

Přednáška
Markéta Svobodová: Ženský element a Bauhaus 12. 3. 2019, 19:00

Přednáška
Vladimír Šlapeta: Architektonické ozvěny Bauhausu 28. 3. 2019, 19:00

Přednáška
Markéta Svobodová: Zahraniční studenti Bauhausu v meziválečném Československu  2. 4. 2019, 19:00

Moderovaná debata
Bauhaus: kultura a politika 3. 4. 2019, 18:00

Moderovaná debata
Vliv a odkaz Bauhausu 9. 4. 2019, 17:00


MarxKarlMay

Dva velcí němečtí vypravěči poprvé spolu v jedné místnosti. Jeden stál za levicovými teoriemi, které měly změnit svět, druhý se stal jedním z nejčtenějších německých autorů. Tematický prostor vybízí k zamyšlení nad těmito významnými postavami německé kultury.

https://www.goethe.de/ins/cz/cs/kul/the/mkm.html

 

Detektivní literatura patří v Německu i v Česku k nejoblíbenějším literárním žánrům. Detektivky jsou přitom víc než pouhá zábavná nebo triviální literatura. V tematickém prostoru Vás čekají napínavé současné detektivky od německých a českých autorů a autorek, překvapivé informace k tématu jakož i celá řada doprovodných pořadů.

09.04. Simone Buchholz: Mexikoring 18:00 – Goethe-Institut | Čtení, zde je odkaz na bližší informace:

https://www.goethe.de/ins/cz/cs/ver.cfm?fuseaction=events.detail&event_id=21468541


– dnes 12. 6. v 17 h., ve Waldesově muzeu (Slovinská 1, Praha 10, Vršovice)– srdečně zveme na večer s Karlem Poláčkem 
Pátečník Karel Poláček -spisovatel, novinář a filmový scénárista
Připomínáme a zveme:
14.6. středa od 17 hodin v Pedagogickém Muzeu – Knihovna J. A. Komenského
(Valdštejnská 18, Praha 2)
Chvilka pěkné poezie
Recitují a slovem doplňují: Gabriela Filippi se svou dcerou Sofii, Dalimil Klapka, Jiří Klem, Filip Čáp
Klavír: Zdeněk Zahradník, Daniel Wiesner Připravil a za všechny účinkující srdečně zve Vráťa Ebr
srdečně zveme na večer s Vladislavem Vančurou
dne 26. 6. 2018 od 17. h.,ve Waldesově muzeu (Slovinská 1, Praha 10, Vršovice)
Vladislav Vančura – spisovatel, dramatik a filmový scénárista

 


FOIBOS BOOKS, Kotěrovo centrum architektury, Městská část Praha 10, Klub českých a slovenských spisovatelů

si Vás dovolují pozvat na pořad ke 100. výročí republiky Pátečník František Langer – legionář, lékař, spisovatel a dramatik

v úterý 22. května 2018 v 17 hodin Galerie DESET (Waldesovo muzeum) Čechovo nám. – Moskevská 262/57, Praha 10 – Vršovice

První večer z cyklu Cesty pátečníků věnovaný Františku Langerovi s ukázkami jeho díla S Langerovou hrou Periférie nás seznámí:

profesor Jan Vedral, dramaturg Divadla Na Vinohradech, a herci Jana Kotrbatá a Marek Lambora

O tvorbě busty Františka Langera bude vyprávět sochař prof. Kurt Gebauer

Uvádí Lubomír Brožek a Petr Koudelka

https://email.seznam.cz/download/j/YhaLuKq0005A-5hBawbN20x8_Pq-rrXhqZPRoyxfIT2_eKBkU6g4MJVonzIhdCs-nIC3Sgg/Pozvanka%20Patecnici%20Waldes%20mail.pdf

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dovolujeme si Vás pozvat na klubové setkání středa 11.4.2018 v 17.00 na křest knihy Jiřího Žáčka „MALIČKOSTI Z LÁSKY“

mobil: 777333534 VIVO e-mail:vivo@cbox.cz Kostel sv. Vavřinec, Hellichova 18, Praha

prescénium doc. MUDr. VILMA MAREŠOVÁ, CSc.

účinkují: zpěv: RENATA DRÖSSLER klavír: MICHAL WOREK slovo: JANA TROJANOVÁ LUBOMÍR BROŽEK

Bližší informace naleznete v odkazu:

https://email.seznam.cz/download/j/dYnoFBoM1lWVDB5Us_KhO8c2s1b6IreJYQI7QyroZPaIVp4jv3a3nHHEe4790AeauNyTpiQ/pozv%C3%A1nka%20duben%202018.pdf