Pozvánky

ZENGA ⁠–⁠ japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an
27/5—4/12 2022
Salmovský palác

 

Národní galerie Praha představuje v Salmovském paláci výstavou ZENGA unikátní japonské zenové malby a kaligrafie ze sbírky Kaeru-an. K 6. září dochází k obměně děl a pro velký úspěch také k prodloužení výstavy až do 4. prosince. V nabídce se objeví nové workshopy a doprovodné jógové programy se přesouvají z letní terasy do paláce.

Výstava Zenga s tematickým výběrem zenových obrazů ze sbírky Kaeru-an (tedy „Z žabí chýše“), kterou Národní galerii Praha v roce 2019 daroval nizozemský sběratel Felix Hess, pokračuje podzimní obměnou. Vzhledem k citlivosti tušové malby na světlo jsou od 6. září dosud vystavené svitky nahrazeny dalšími vzácnými díly ze 17. až 20. století. Návštěvníci se mohou mimo jiné těšit na portrét zenového patriarchy Darumy, který štětcem a tuší namaloval slavný mistr Hakuin Ekaku (1685⁠–⁠1769), na krajinomalbu mnišky Rengecu Ótagaki (1791⁠–⁠1875), jejíž čajová keramika je rovněž součástí výstavy, na kaligrafii znaků Pouhé nic od Tecugena Dókóa (1630⁠–⁠1682) či na Zenový kruh Nakagawy Sóena (1907⁠–⁠1984). Odtajněna bude rovněž dosud odvrácená strana Zenové vázy od Inaby Šindena (1906⁠–⁠1986).

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Rakouský DJ a hudebník Parov Stelar vystoupí se svou kapelou 5. března 2022 v pražské Tipsport Areně. Pro své zbrusu nové Venom Tour 2022 připravil zcela novou podobu pódia a vizuálního zážitku, nové písničky a nové aranže, a také několik překvapení – to vše poprvé v roce 2022.

Parov Stelar je kapela sjednocená kolem osobnosti Parova Stelara, který patří mezi nejzásadnější hudebníky rakouské nezávislé scény.                                      Jeho tvorba se vyznačuje výjimečnou kombinací elektronické hudby s výraznými prvky jazzu a swingu.   

Spolu s živelným koncertním projevem to Parov Stelar Band řadí k tomu nejlepšímu, co může rakouská scéna nabídnout.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

 

 

 

Italský kulturní institut v Praze, nejstarší z celé sítě italských kulturních institutů, letos slaví sté výročí svého založení.

Zrodil se v červnu roku 1922 „s cílem šířit a prohlubovat znalosti italské kultury v Československu a organizovat vzájemné intelektuální a umělecké vztahy mezi Itálií a Československem všemi prostředky k tomu vhodnými“ (3. čl. stanovy). Založení Institutu bylo možné díky angažovanosti místních i italských akademiků a intelektuálů sídlících v Praze a financování ze strany italské a československé vlády. Institut byl následně oficiálně otevřen 2. března 1923 za přítomnosti italského vyslance Antonia Chiaromonte Bordonara a československého ministra zahraničních věcí Edvarda Beneše. Sám prezident Masaryk přispěl na podporu nové instituce peněžním darem. V průběhu let Institut několikrát změnil sídlo, až se usadil v současné budově na Malé Straně spjaté s historií italské komunity přítomné v Čechách již od renesance.

Kulturní program Institutu bude po celý rok 2022 zaměřen na oslavu sta let kulturních vztahů mezi Itálií a Českou republikou a na zdůraznění hlubokých vazeb mezi těmito dvěma kulturami, které sahají daleko za hranice vzájemných kontaktů během posledních sta let.

Na nádvoří Institutu bude instalována výstava „Sto let“, která stručně ale podnětně sleduje historii Italského kulturního institutu v Praze od jeho vzniku až do dnešních dnů.

Místo: Istituto Italiano di Cultura di Praga, Nádvoří Italského kulturního institutu

Kdy: 21. května – 30. září 2022 Pořádá: IIC Praga Vstup: volný

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Bienále Ve věci umění 2022 se uskuteční od 21. července do 23. října 2022 v Galerii hlavního města Prahy v Městské knihovně, ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a v Šalounově ateliéru. Výstava i veřejný program budou široké veřejnosti přístupné zdarma. Projekt divákům nabídne nové umělecké instalace, performance, komentované prohlídky a diskuse. Mezinárodní kurátorskou skupinu bienále tvoří Rado Ištok, Renan Laru-an, Piotr Sikora a kolektiv tranzit.cz. Bienále se zaměřuje na téma identity střední a východní Evropy jako politického a historického meziprostoru, který je nedílnou součástí „pevnosti Evropa“ a zároveň její periferií – postsocialistickou destinací pro kapitalistická dobrodružství. Pokouší se dekódovat komplikované vztahy mezi genderem, rasou, třídou, sexualitou a geopolitikou. Bienále zkoumá potenciál křehkosti a odolnosti. Výstava hledá kořeny násilí současnosti v traumatech minulosti a skrze jazyk současného umění a kultury chce nacházet způsoby, jak o těchto traumatech mluvit a zpracovávat je, abychom lépe pochopili ducha minulosti, který nás pronásleduje. Bienále Ve věci umění 2022 je prostor pro promýšlení konceptů alternativní budoucnosti na půdorysu vztahů, které mohou být mezigenerační, přechodné, počínající, či dokonce slabé. Výstava zohlední často opomíjené úhly pohledů, ať už se jedná o perspektivu dětí, teenagerů, chronicky nemocných, předčasně zemřelých nebo těch, kteří jsou považováni za bytosti nelidské, „monstra“, ač konají a tvoří.

Zúčastnění umělci*kyně a autoři*ky:

Hamja Ahsan (UK), Gwendolyn Albert (US/Česká republika), APART (Slovensko), Michal BarOr (Izrael), Anca Benera & Arnold Estefan (Rumunsko), Hera Büyüktaşcıyan (Turecko), Larisa Crunțeanu (Rumunsko), Nolan Oswald Dennis (Jihoafrická republika), Patricia Domínguez (Chile), Mandy El-Sayegh s Alice Walter (UK), Brenda Fajardo (Filipíny), Florin Flueras (Rumunsko), Ramon Guillermo (Filipíny), Filip Herza (Česká republika), Jana Horváthová (Česká republika), Robin Hartanto (Indonésie), i pack* [Robert Gabris (Rakousko) a Luboš Kotlár (Slovensko)], Brigitta Isabella (Indonésie), Hanni Kamaly (Norsko/Švédsko), Barbora Kleinhamplová (Česká republika), Alina Kleytman (Ukrajina) a Marie Lukáčová (Česká republika), Jacques de Koning (Nizozemsko), Jana Krejcarová-Černá (Česká republika), Tarek Lakhrissi (Francie), Renz Lee (†) (Filipíny), Dorota Jagoda Michalska (Polsko), Candice Lin (US), Fathia Mohidin & Adele Marcia Kosman (Švédsko), Mara Oláh (†) (Maďarsko), Linh Valerie Pham (Vietnam) s charaktery Rene O. Villanuevy, Alina Popa (†) s Florinem Fluerasem (Romania), Pižmo (Česká republika), Kolektiv Prádelna (Česká republika), Ábel Ravasz (Slovensko), Anna Remešová (Česká republika), Vincent Rumahloine (Indonésie), Charlotte Salomon (†) (Německo), Rudolf Samohejl (Česká republika), Františka Schormová (Česká republika), Sina Seifee (Německo/Írán), Jana Shostak (Polsko/Bělorusko), Sráč Sam (Česká republika), Ceija Stojka (†) (Rakousko), Bára Šimková (Česká republika), Olúfẹ́mi O. Táíwò (US), Šúdži Terajama (†) s Tecuja Čiba a artefakty Ashita no Joe (Japonsko), Marie Tučková (Česká republika), Rene O. Villanueva (†) s Jo Atienza (Filipíny), Lenka Vítková (Česká republika), Zai Xu (Česká republika)

Místa konání:

GHMP / Městská knihovna, 2. patro
Mariánské náměstí 98/1
110 00 Praha 1

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
Karlovo náměstí 502/40
128 00 Praha 2

Šalounův ateliér
Slovenská 2499/4
101 00 Praha 2

Goethe-Institut podpořil přípravu Bienále „Matter of Art“ v rámci projektu „Tranzit Residencies“ (2021) společně s Českými centry, Francouzským institutem, Institutem Cervantes a za finanční podpory EUNICGlobal – Národních kulturních institutů Evropské unie.

————————————————————————————————————————————————————————————–

 

 

Chcete vědět, které knihy byly letos nominovány na Německou knižní cenu? Chcete si s dalšími čtenáři popovídat v němčině o ukázkách z nominací? Právě pro Vás je tu první schůzka našeho knižního klubu.

Abyste se mohli knižního klubu zúčastnit, je nutné se na dané datum předem přihlásit mailem. Kapacita prostor je omezena. Obraťte se proto prosím na moderátkorku Petru Kulovanou.

Pro první setkání knižního klubu dne 26|10|2022 si prosím vyzvedněte ukázky z nominovaných knih v otvíracích hodinách v knihovně Goethe-Institutu.

DETAILY

Jazyk: německy   Vstup: zdarma

Tato akce se koná v rámci řady Knižní klub

ADRESA

Goethe-Institut

Masarykovo nábřeží 32
110 00 Praha 1

Knihovna, 1. patro

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Převzato z webu Goethe-Institutu.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Milí přátelé, zde je výzva k přihlášení do prestižní soutěže Cena Stanislava Libenského: web: https://libenskyaward.org/
Markovi coby organizátoru držím palce, ať se další ročník opět povede a mladým účastným talentům přeji, ať křehkou krásou skla potěší co nejvíce jeho obdivovatelů.
Už 3 tisíce let p. n. l. se z něho v Orientu vyráběly šperky a asi nikdy lidi nepřestane fascinovat. Pojďme se těšit spolu.
 
   

XIII. Stanislav Libenský Award 2022

Vážení přátelé,

zbývá deset dnů do ukončení příjmu přihlášek do soutěže Cena Stanislava Libenského!

Neváhejte a přihlaste se. Již máme 80 přihlášek z celého světa! Uzávěrka je 31. července 2022. Nenechávejte to na poslední chvíli. To je vzkaz pro mladé sklářské výtvarníky.

Pro vás ostatní jen připomínám, že slavnostní 13. galavečer předání cen bude 27. září 2022 v 18:00 hodin v Rožmberském paláci na Pražském hradě. Jako vždy to bude večer plný emocí!

Můžete být u toho. Podívejte se, jak se rozrůstá počet podporovatelů letošního ročníku soutěže, která pomáhá mladým sklářům z celého světa v nastartování jejich kariéry.

Krásné dny vám přeje z Pražské galerie českého skla

Marek Veselý, zakladatel Ceny Stanislava Libenského

P.S. Pokud nejste výtvarník, nezoufejte. Stále můžete navštívit výstavu světových sklářských výtvarníků na Pražském hradě nebo podpořit naše neziskové aktivity zde.

P.P.S. Přidejte se k nám na Facebooku už nyní.

 

XIII. Stanislav Libenský Award 2022

Vážení přátelé, kamarádi,

posílám vám pozdravy všem a přeji krásný den.

Zasílám několik novinek z Pražské galerie. Dokončili jsme nové webové stránky soutěže pro mladé sklářské výtvarníky Cena Stanislava Libenského:

https://libenskyaward.org/
Nově si nyní můžete zdarma stáhnout všechny katalogy z minulých ročníků.
Prosím, podívejte se a dejte mi vědět, pokud máte nějaké návrhy na vylepšení. Budu rád.

Registrace pro soutěžící na XIII. Stanislav Libenský Award 2022 je nyní otevřena.

Výstava proběhne v nádherném renesančním sále Rožmberského paláce na Pražském hradě.

Výzva k soutěži na rok 2022 je OTEVŘENA!!!!

Stanislav Libenský Award (založena v roce 2009) je jediná soutěž a mezinárodní výstava skla na světě pro absolventy vysokých škol.

Stanislav Libenský je považován za nejvýznamnějšího českého sklářského výtvarníka a profesora. Jeho díla vytvořená ve spolupráci s Jaroslavou Brychtovou jsou prezentována v muzeích a galeriích po celém světě. Vedle své profesní dráhy se věnoval pedagogické činnosti na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Byl ředitelem a profesorem Uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě, kde žil a pracoval po většinu svého života.

Soutěž slouží jako mezinárodní prezentace mladých sklářských výtvarníků. Cílem soutěže je napomoci rozvoji sklářského umění na mladé scéně a porovnat různé přístupy a metody sklářských technik.
Iniciátor a hlavní organizátor – Pražská galerie českého skla – doufá, že tato soutěž, na kterou navazuje výstava, pomůže mladým umělcům vstoupit do uměleckého života a pokračovat v objevování potenciálu skla.

Přihlásit se můžete jednoduše ve třech krocích zde.

Uzávěrka přihlášek je 31. července 2022, doporučujeme se přihlásit co nejdříve. Nečekejte na poslední den 🙂

Slavnostní zahájení a výstava se uskuteční v krásných prostorách v Rožmberském paláci na Pražském hradě 27. září 2022 v 18 hodin.

Pozorně si prosím přečtěte podmínky.
Sdílejte prosím tuto zprávu s potenciálními účastníky ve svém okolí.
Přeji vám úspěch a děkuji za účast.

Marek Veselý, zakladatel Ceny Stanislava Libenského

P.S. Pokud nejste výtvarník, nezoufejte. Stále můžete navštívit výstavu světových sklářských výtvarníků na Pražském hradě nebo podpořit naše neziskové aktivity zde.

P.P.S. Přidejte se k nám na Facebooku už nyní.