Ageismus

Milí přátelé,

už delší čas se věnuji problematice ageismu. Tato zrůdnost se rozmáhá čím dál více. Kdo víří tuto zhoubnou formu nenávisti (doplňte si sami, chcete-li, o koho se v našem veřejném prostoru jedná), zřejmě netuší, že rezignujeme-li na svou paměť, jejíž součástí staří lidé jsou, odsuzujeme se leckdy k opakování týž chyb. Jen hlupák kašle na zkušenost starších lidí. 

Pokud se k této problematice budete chtít vyjádřit nebo jste dříve v tomto smyslu publikoval, prosím, napište mi na klubcsspis@seznam.cz, ráda vaše texty nebo odkazy na vaše knihy předložím čtenářům tohoto webu. 

KR

Níže předkládám na téma stárnutí video rozhovory s prof. Annou Hogenovou:

https://youtu.be/FbAcVW5Fjl8 

https://youtu.be/EhzCxtlC-B8

https://youtu.be/XN1fqwtyDoM

 

Knihu A. Hogenové Stáří jako fenomén dneška  a další její publikace lze pořídit v knihkupectví Karolinum v Celetné 18 nebo na:

https://www.cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp?include=autorTituly&id=116174&trid=aut&smer=asc

———————————————————————————————————————————————————————————————-

Přátelé, dovoluji si vám předložit jednu petici. Pokud vás také štve, že z fakult, vědeckých pracovišť, nemocnic a dalších míst bývají vyhazováni (propouštěni není přesný výraz) starší lidé, snad proto, že se management rozhodl „omladit stavy“, prosím zvažte podpis. 

Když mě jedna z autorek, v době, kdy petici kolegové sepisovali, vyzvala k drobné pomoci, měla jsem velkou radost. Cením si obzvláště, že ji sepsali právě mladí lidé. Myslím, že i díky dobrému vedení svých pedagogů, kteří nepřednášejí pouze své obory, ale přirozeně učí pokoře, úctě, respektu, zájmu o druhé, tací lidé vyrostli. Prosím, nedovolte, aby kultivace těch, kteří jednou převezmou odpovědnost, byla nahrazena buranstvím. 

V úctě Kateřina Ryšavá
květen 2020

 

     Zde je text petice: http://www.stari-je-mladi-vecnosti.cz/