Nové

 

 


NĚMČINA PRO TEBE

Jak se bezplatně a společně učit německy: v komunitě můžete podle jazykové úrovně a témat hledat materiály k učení a vytvořit si svůj vlastní seznam. Ve fóru dostanete tipy, jak se učit, a můžete si zde vyměňovat zkušenosti s ostatními uživateli.

 


KNIHOVNA Goethe institutu v Praze 

Goethe-Institut e-knihovna

Je Vám k dispozici e-knihovna.

CO JE TO ONLEIHE? Onleihe je bezplatná digitální knihovna Goethe-Institutu. Aktuálně si můžete stáhnout 23.000 e-knih, audioknih, materiálů pro studenty němčiny, časopisy a noviny a dívat se na filmy online.

 

 

 

Anti-dystopický kongres

https://www.goethe.de/ins/sk/de/kul/sup/adc.html?wt_sc=sk_antidystopiancongress

Filmová představení LIDÉ BUDOUCNOSTI – LIDÉ V BUDOUCNOSTI

Součástí naší online akce Anti-dystopický kongres je filmový program LIDÉ BUDOUCNOSTI – LIDÉ V BUDOUCNOSTI.

Kurátorem programu, který bude dostupný jako stream, je německý autor a teoretik Georg Seeßlen. Filmová řada se bude zamýšlet nad pojmy identita a rozmanitost v době umělé inteligence a virtuální reality.

Náš výběr má ukázat, že filmy s nálepkou science fiction mohou být i zcela jiné, než jak jsme zvyklí: žádné velkolepé podívané z populární mytologie, žádné fantazie o věčném boji, zkáze a apokalypse, žádné články ve futuristickém převleku. Jde o osobní vize a překračování hranic, o film jako myšlenkový a formální experiment, o svobodnější myšlení a vyprávění přesahující jednoduchou dualitu utopie a dystopie; jde o chápání budoucnosti jako otevřeného prostoru, který je více než jen prodloužením současnosti a jejích problémů. Jde o sci-fi jako odvážný žánr.

Filmy budou k dispozici zdarma od 9. do 14. listopadu 2021, vždy po dobu 48 hodin.

Filmy:
The Trouble with being born / DE 2020 – directed by: Sandra Wollner

Welt am Draht / BRD 1973 – directed by: Rainer Werner Fassbinder. Trailer hier.

Test Pilot Pirx / PL 1979 – directed by: Marek Piestrak. Trailer hier.

Teknolust / USA/UK 2002 – directed by: Lynn Hershman-Leeson. Trailer hier.

Art Girls / DE 2013 – directed by: Robert Bramkamp. Trailer hier.

Autonome Artefakte / DE/AT/ES/USA/CH 2019 – directed by: Janek Totaro, Johannes / 67 Min

Krabi / ČSSR, 1976 – directed by Václav Mergl, 11 min

Dead Mountaineer’s Hotel / UdSSR (EE) 1979 – directed by: Grigori Kromanov. Trailer hier.

Jedná se o regionální projekt Goethe-Institutů na Slovensku, v Maďarsku, v České republice, v Lotyšsku a v Krakově.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Knihovna Carlose FuenteseMáte-li zájem o španělštinu, už za pár dní vám, milí přátelé, bude k dispozici

Knihovna Institutu Cervantes v Praze.

Knihovna nese jméno mexického spisovatele Carlose Fuentese a byla otevřena 17. ledna 2006 jako informační, dokumentační a referenční centrum specializované na jazyky a kulturu Španělska a španělsky mluvících zemí. Knihovna patří do Sítě knihoven Institutu Cervantes (RBIC), nejrozsáhlejší sítě španělských knihoven na světě. Vstup do knihovny je volnĕ přístupný a bezplatný, ale výpujčky a přístup na Internet jsou možné pouze pro držitele platného čtenářského průkazu.

Na Rybníčku 536/6, 120 00 Praha 2, Česká republika Tel: +420 221 595 216 E-mail: bibpra@cervantes.es

 

katalogu naší elektronické knihovny najdete jak díla španělské literatury tak i aktuální materiály k výuce španělštiny, v různých formátech dokumentů, přímo z pohodlí vašeho domova

V katalogu naší elektronické knihovny najdete:

  • Audioknihy: nahrávky textu knih, načtené nahlas vypravečem, které si můžete stáhnout ve formátu MP3 nebo poslouchat jako streaming.
  • E-knihy: knihy ve formátech EPUB nebo PDF z oboru lingvistiky, španělská a latinskoamerická literatura nebo video příběhy k vypůjčení, ke stažení nebo jako streaming.
  • E-zdroje: databáze, encyklopedie, slovníky a digitální vydání novin pro všechny uživatele v Síti knihoven Institutu Cervantes.

Nezapomeňte, že pro konzultaci nebo stahování dokumentů musíte být držitelem platné karty do knihovny. Pokud kartu ješte nemáte, staňte se čtenářem naší knihovny.

Seznamte se s podmínkami používání Přejeme vám příjemný zážitek při čtení!


Italský kulturní institut

 

Knihovna jako „Centro di Documentazione Archivistica“ | Knihovna podporuje výzkum prostřednictvím svého bibliografického fondu a stará se o zachování a posílení archivního dědictví ústavu, propagaci jeho historie a umožnění nahlížení do dokumentů. Knihovna je spojena s „Výstavou italské kongregace v Praze. Staletá historie“, která se nachází uvnitř sboru barokní kaple San Carlo Borromeo.

Video knihovna Knihovna má také videotéku s více než 800 audiovizuálními filmy a italskými dokumenty.

Historie knihovny je neoddělitelně spjata s historií Italského kulturního institutu, založeného v roce 1922 a oficiálně zahájeného následujícího roku. V roce 1928 měla knihovna 4 000 knih, zatímco dnes dosahuje výše bibliografického fondu více než 18 000 svazků, rozdělených do různých sekcí, jako je například italská fikce pro dospělé a děti, literární kritika, historie, hudba, žurnalistika, divadlo, komiks, kino atd. K tomu jsou přidány audioknihy italských autorů, zahraničních autorů v italštině a dětí. Knihovna v souladu s obecnými cíli institutu podporuje prostřednictvím svých knih italský jazyk a kulturu. Všechny svazky jsou ve skutečnosti v italštině, včetně části českých autorů přeložené do italštiny, s výjimkou police věnované publikacím italských autorů přeložených do češtiny.

ET CETERA – ISOLATION: 15 mladých italských fotografů

Z podnětu nadace Eleutheria a ve spolupráci s Italským kulturním institutem v Praze se zrodila výstava „ET CETERA – ISOLATION“ věnovaná dílům 15 mladých italských fotografů, kteří byli vyzváni, aby každý prostřednictvím 3 děl vystihl téma osamění v době, kdy společenský život a vnitřní svět prochází změnami vyvolanými novými individuálními i kolektivními požadavky. Toto obecné téma umožnilo mladým umělcům přijít s mnoha nápady a představit 3 samostatné fotografie či projekt ve formě triptychu, které zachycují kreativitu, konceptuální myšlenku a osobnost každého z nich. Výstava tak vytváří jakousi různorodou observatoř současné Itálie uvnitř výstavních prostor IKI v Praze. Nadace Eleutheria (prezident Francesco Augusto Razetto, viceprezident Ottaviano Maria Razetto, kurátor Genny Di Bert) zahájila projekt „ET CETERA“ před přibližně deseti lety. Jeho prostřednictvím se věnuje vyhledávání a podpoře nových talentů a poskytuje prostor mladým lidem, kteří se pokoušejí proniknout do světa umění. 15 mladičkých umělců, kteří se prezentují v projektu „ET CETERA – ISOLATION“, vybrala z řady uchazečů odborná porota složená z kritiků umění a kurátorů výstavy pod vedením Genny Di Bert.

Vstup volný po předchozí rezervaci prohlídky  (iicpraga@esteri.it) a při dodržení platných opatření (rouška, rozestupy a covid pas). Více informací na: www.eleutheria.cz a na facebooku nadace Eleutheria Foundation.


https://iicpraga.esteri.it/iic_praga/it/la_biblioteca  Od měsíce května budeme na facebookových stránkách knihovny https://www.facebook.com/bibliotecaiicpraga/  připomínat sté výročí narození spisovatele Gianni Rodariho a také režiséra Federica Felliniho v rámci dvou speciálních rubrik s tipy k přečtení a ke shlédnutí.