Nové

2020: jeden měsíc = jedno setkání!

U příležitosti oslav 100 let existence se Francouzský institut rozhodl vytvořit malou sérii videí s názvem “Francouzský institut a já“.

https://www.ifp.cz/cz/event1535-kulturni-nabidky-online

Pro ty, kdož mají rádi francouzštinu, připravil Francouzský institut v Praze portál Lumni.  Lumni je nabídka volně přístupného multimediálního obsahu pro studenty, rodiče, učitele atd., díky kterému získáte přístup ke kultuře a vědomostem. https://www.lumni.fr/

A speciálně pro děti Fr. institut nachystal francouzské vyprávění o Bílé paní v podání Chantal Poullain. (Nebojte, pohádka je opatřena českými titulky.) 🙂

 

https://decko.ceskatelevize.cz/jazyky/fj-bila-pani#episode1video2  

Mediatéka bude znovu otevřena od středy 13. května od 14:00!   Zkrácená otevírací doba: úterý – pátek: 14h – 18h Možnost půjčování a vracení  Nejvýše 10 osob v knihovně Vstup pouze v roušce při dodržování bezpečné vzdálenosti dvou metrů

Citát z knihy Le Carnet d’or spisovatelky Doris Lessingové: „Existuje jen jeden způsob, jak číst, a to je procházení knihovnami nebo knihkupectvími a čtení pouze těch knih, které vás oslovují… “

https://kurzy.ifp.cz/sys/services/banner.php?id=637|cz – 

ZÁPISY: od 1. června 2020;  NABÍZENÉ ÚROVNĚ: od úplných začátečníků po pokročilé;  PROděti, juniory a dospělé;

 


NĚMČINA PRO TEBE

Jak se bezplatně a společně učit německy: v komunitě můžete podle jazykové úrovně a témat hledat materiály k učení a vytvořit si svůj vlastní seznam. Ve fóru dostanete tipy, jak se učit, a můžete si zde vyměňovat zkušenosti s ostatními uživateli.

 


KNIHOVNA Goethe institutu v Praze

Knihovna nabízí od 4. května 2020 až do odvolání své služby v upraveném rozsahu. Více zde. Kromě toho je Vám samozřejmě nadále k dispozici e-knihovna.
infobibl-prag@goethe.de

Goethe-Institut e-knihovna

CO JE TO ONLEIHE? Onleihe je bezplatná digitální knihovna Goethe-Institutu. Aktuálně si můžete stáhnout 23.000 e-knih, audioknih, materiálů pro studenty němčiny, časopisy a noviny a dívat se na filmy online.

 

 

 

 

I tak se může bydlet v Německu. https://www.goethe.de/ins/cz/cs/kul/the/bhs/21292146.html

Lesní spirála v DarmstadtuLesní spirála v Darmstadtu
Autorem projektu tohoto jedinečného obytného domu v Darmstadtu dokončeného v květnu 2000 je umělec Friedensreich Hundertwasser: Ve 105 bytech „lesní spirály“ chybí pravé úhly či přímky, namísto nich jsou zde cibulovité věže a stromy vyrůstající z oken budovy ve tvaru písmene U. Budovy navržené Hundertwasserem stojí rovněž v Essenu, ve Frankfurtu, Magdeburgu a na jiných místech Německa.

 

 


Knihovna Carlose FuenteseMáte-li zájem o španělštinu, už za pár dní vám, milí přátelé, bude k dispozici

Knihovna Institutu Cervantes v Praze.

Knihovna nese jméno mexického spisovatele Carlose Fuentese a byla otevřena 17. ledna 2006 jako informační, dokumentační a referenční centrum specializované na jazyky a kulturu Španělska a španělsky mluvících zemí. Knihovna patří do Sítě knihoven Institutu Cervantes (RBIC), nejrozsáhlejší sítě španělských knihoven na světě. Vstup do knihovny je volnĕ přístupný a bezplatný, ale výpujčky a přístup na Internet jsou možné pouze pro držitele platného čtenářského průkazu.

Na Rybníčku 536/6, 120 00 Praha 2, Česká republika Tel: +420 221 595 216 E-mail: bibpra@cervantes.es
Otevírací doba knihovny Pondělí 10.00 – 13.00 / od 25. května Středa 15.00 – 18.30 / od 1. června Sobota 9.30 – 13.30 / 13. a 27. června Sobotní provoz- Červen: 13. a 27.6.

 

Přímětské tábory se španělštinou

Dětské příměstské tábory Institutu Cervantes jsou určeny pro děti a mládež, kteří se budou učit a bavit výlučně ve španělštině během jednoho týdne po boku rodilých lektorů Institutu Cervantes.

Rozvrh

9:00 -10:30: Výuka španělštiny
10:30-11:30: Svačina* a čas na hraní ve španělštině v parku.
11:30-13:00: Výuka španělštiny

Bližší informace naleznete na webu institutu.


 

Výstava „100 Vico Magistretti“ otevřena pro veřejnost

#kulturasenezastaví – Video k výstavě „100 Vico Magistretti“

Italský kulturní institut v Praze, ve spolupráci s Velvyslanectvím Italské republiky v Praze a nadací Fondazione Magistretti, představuje výstavu „100 Vico Magistretti“ pořádannou u příležitosti stého výročí narození  slavného italského architekta a designéra. Výstava kurátorek Rosanny Pavony a Margherity Pellino v pražské expozici, kterou navrhl arch. Ottaviano Maria Razetto, představuje Magistrettiho práci a osobnost prostřednictvím skic, kreseb, fotografií a projektů. Expozice v barokní kapli IKI, která je momentálně pro veřejnost uzavřena, aby respektovala bezpečnostní opatření přijata v rámci mimořádné situace kvůli šíření COVID-19, zahrnuje také mnohé předměty, které Magistretti navrhl pro firmy Cassina, DePadova, Oluce, Kartell, Artemide a které se staly ikonami italského designu. Nachází se mezi nimi židle Silver a stůl Vidun (DePadova), židle Maui (Kartell), sedačka Maralunga, židle 905 a knihovna Nuvola Rossa (Cassina), lampa Atollo (Oluce) a lampy Eclisse (Artemide). Pod záštitou italského Ministerstva zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce

Abychom dostáli preventivním opatřením přijatým proti šíření koronavirové infekce, bude výstava volně přístupná od 11. do 28. května na základě povinné předchozí e-mailové (iicpraga@esteri.it) či telefonické rezervace (+420 257 090 681).

Ti, kteří nás nebudou moci navštívit osobně, tak mohou učinit alespoň virtuálně prostřednictvím videa.

Zde je odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=vQBv8bHi5ic&feature=youtu.be


Od 12. května otevře knihovna Italského kulturního institutu, se všemi nutnými hygienickými opatřeními, opět své dveře čtenářům. Zcela výjimečně bude první otevírací den knihovna přístupná od 9.00 do 19.30 hod. V dalších dnech se vrátí k původní otevírací době: v úterý a ve středu od 9.00 do 17.30 hod., v pátek od 9.00 do 13.00 hod. Absolutní novinkou je speciální otevírací doba. Každé druhé úterý v měsíci (od června do září) nás budou moci čtenáři navštívit od 11:00 do 19:30. Tyto speciální dny proběhnou v datech: 9. června, 14. července, 11. srpna a 8. září. Další novinkou, kromě knižních přírůstků, je také možnost vypůjčit si filmy a dokumentární snímky z naší nové sekce, která obsahuje více než 800 titulů. Veškeré informace: https://iicpraga.esteri.it/iic_praga/it/la_biblioteca .

Od měsíce května budeme na facebookových stránkách knihovny https://www.facebook.com/bibliotecaiicpraga/  připomínat sté výročí narození spisovatele Gianni Rodariho a také režiséra Federica Felliniho v rámci dvou speciálních rubrik s tipy k přečtení a ke shlédnutí.