Nové

Letní slavnosti staré hudby

O festivalu
Letní slavnosti staré hudby jsou největším a nejdéle působícím festivalem staré hudby v Praze. Festival je od roku 2000 vstupní branou, jíž do České republiky proudí špičkoví zahraniční interpreti, kteří hrají na originály či kopie historických nástrojů při zachování těch nejvyšších nároků na dokonalost provedení, na něž jsme zvyklí u moderních nástrojů.
Tematicky propracovaná dramaturgie jednotlivých ročníků představuje řadu skladeb v novodobých premiérách, a to nejen v českém, ale často i celosvětovém kontextu. Festival je ojedinělý svým přesahem do oblasti barokního divadla a tance. Jednou z předností festivalu je propojení krásné architektury s hudbou odpovídajících stylů.
S velkým ohlasem se pravidelně setkávají koncerty a představení konané například v Břevnovském klášteře, Zámku Troja, Rudolfinu, Lobkowiczkém paláci, v interiérech méně známých pražských kostelů a dalších pražských historických prostorách.

Pořadatel festivalu
Collegium Marianum – Týnská škola
Vodičkova 700/32, Praha 1
info@collegiummarianum.cz
+420 224 229 462

https://www.letnislavnosti.cz/

https://www.letnislavnosti.cz/program-koncertu

 

 

 


Polský institut zve na  jubilejní 20. Letní slavnosti staré hudby letos přinášejí divákům i posluchačům opravdovou lahůdku: humorné taneční představení Balet o kávě na motivy hudby Johanna Sebastiana Bacha. Krakovský taneční soubor Cracovia Danza vystoupí za doprovodu domácího, pražského hudebního souboru Collegium Marianum.
Představení vzniklo na základě tanečních figur barokního tance, ale i prvků dobové pantomimy. Svou dějovou a hudební vrstvou navazuje na slavnou Kantátu o kávě J. S. Bacha. Tanečníci vystupují ve fantastických kostýmech, inspirovaných proslulým drážďanským a míšeňským porcelánem.
Baletní soubor Cracovia Danza, založený a vedený tanečnicí a choreografkou Romanou Agnel, je jediný polský profesionální soubor historických tanců, specializující se na barokní tanec. V současné době soubor působí jako kulturní instituce zřizovaná městem Krakov.


Don Giovanni

Wolfgang Amadeus Mozart

Režie: Jiří Nekvasil
Scéna: Daniel Dvořák, (původní scéna Josef Svoboda)
Kostýmy: Theodor Pištěk
Sbormistr: Adolf Melichar
Orchestr a Sbor Státní opery
Externí tanečníci Státní opery

Stavovské divadlo ožije legendární inscenací Dona Giovanniho, která měla premiéru v roce 1969 a byla dílem režiséra Václava Kašlíka a scénografa Josefa Svobody. Scénografie, která invenčně pracuje s architektonickými prvky hlediště Stavovského divadla a nechává pokračovat proscéniové lóže jako hlavní prvek dekorace dále do jeviště, zúročuje vzácnou skutečnost, že jsme přímo v místě světové premiéry této „opery oper“. Ta se zde uskutečnila pod taktovkou samotného skladatele 29. října 1787.

Opera je nastudována v italském originále, v představení jsou použity české a anglické titulky.

Kde: Stavovské divadlo

Kdy: 14. 8. 2019 od 19. h.

 


Španělský Institut Cervantes v Praze představuje snímky slavného režiséra psychologických snímků Carlose Saury a jeho vrstevníka fotografa Leopolda Pomése.

 

Do Institutu Cervantes v Praze 2 se nyní mohou vydat i ti, kteří se neučí španělsky. Probíhá tam totiž výstava čtyřiceti fotografií slavného španělského režiséra psychologických snímků Carlose Saury (1932) a jeho vrstevníka fotografa Leopolda Pomése (931). Na výstavě nazvané Portréty najdeme momentky anonymních lidí, osobností ze světa filmu, literatury a umění, ale i členů rodiny obou fotografů. Výstava má podle organizátorů velkou hloubku, dobře se na ní doplňuje intenzita fotek Pomése a spontaneita Saurových snímků.

Expozice bude otevřená do 22. června, pak se přesune do Berlína a Paříže.