Děti Praze 2020

 

                               

Děti Praze/ Cena hlavního města Prahy a Klubu českých a slovenských spisovatelů

za nejlepší dětský autorský počin roku 2020

Téma tohoto ročníku: Praha všední a magická

 

Vzkaz dětem: Doufám, že budeme na podzim všichni v pořádku a ve zdraví se sejdeme u dalšího předání cen. Chystáme pro vás několik novinek. Moc se na vás všechny těším. 🙂
Věřím, že ročníkové téma „Praha všední a magická“ vás bude inspirovat a vaše fantazie se rozeběhne na plné obrátky. Víte, že nejen Harry Potter znal tajemné formule potřebné k míchání rozličných lektvarů? Určitě znáte ze školy, že bylo období, v němž císař Rudolf II. zval na Pražský hrad největší tehdejší mudrce, mágy, alchymisty. Toužil po lektvaru nesmrtelnosti nebo chtěl mít kámen mudrců. A říkali vám o Golemovi? Asi nebude pravda, že by se městem proháněl bezhlavý rytíř na koni, ale třeba Stínadla, to strašidelné místo, o kterém psal Jaroslav Foglar, si Praha zachovala dodnes. Magického je v našem městě mnoho. Stačí se jen pozorně dívat. Řekněte svým blízkým, ať vás vezmou na tajemnou pouť pražskými zákoutími. A Praha všední? Někdy se skrývá největší tajemství v úplně obyčejných věcech, které často už ani nevnímáme. Nezapomeňte mi o tom všem napsat a malujte obrázky. Tvořte. Třeba koláže. Nebo mi napište komiks. Naše porota vše pečlivě pročte. Vy menší klidně požádejte maminku nebo paní učitelku, ať vám pomůže. Třeba vám bude nějakou pověst vyprávět. A taky se nebojte nám psát, i když se to teprve učíte.
Nemusíte psát nebo malovat jen ve škole, vaše práce mohou klidně zasílat rodiče. Jestli vás baví kreslení a psaní, můžete klidně poslat do soutěží obojí. Podmínkou je pouze navštěvování ZŠ, ZUŠ nebo domácí výuka. Držím palce. Dávejte na sebe pozor.
Vaše Kateřina Ryšavá
v květnu 2020
P.S.: To jste nečekaly, že se někdy budete do školy těšit… 🙂

……………………………………..

Pan primátor Hřib zaslal dětem zdravici.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Projekt „Děti Praze 2020“ probíhal jinak než v předešlých ročnících. Ceny jsme vybraným dětem předávali postupně dle pandemických omezení. I vystoupení proběhla po malých skupinkách v dnech, kdy předání bylo možné realizovat. Některé děti se nemohly dostavit na předání cen. Jen co to půjde, sejdeme se s vámi a poblahopřejeme vám osobně. Zde jsou na ukázku fotografie z některých setkání. Jen prosím, vy, kteří jste nemohli přijít, buďte trpěliví. Na nikoho nezapomeneme, vždyť se na vás těšíme. Snad už brzy ten nouzový stav, který nás v současnosti provází, skončí a pak to zase rozjedeme v plné síle. 

prosinec 2020   Kateřina Ryšavá          

 

 

Ceny přišli předat: ředitel Slovenského domu, p. Vladimír Skalský, předsedkyně Slovensko-českého klubu, Naďa Vokušová, spisovatelka, paní Marie Formáčková, předseda Klubu čských a slovenských spisovatelů, p. Lubomír Brožek, prof. Petr Čornej a další.

 

Malá ukázka z dětské tvorby:

 

Za ceny dětem děkujeme hlavnímu městu a nakladatelství Grada, a. s.

—————————————————————————————————————————————————————————————

Zde můžete nahlédnout do knižního katalogu pro děti:  https://issuu.com/grada2/docs/katalog_jaro_2021

Slavíme 30 let Nakladatelského domu GRADA a toto je dárek pro vás. 30 vybraných knih vám nabízíme s mimořádnou výroční slevou 30 %! Výběr knih budeme obměňovat, takže se nezapomeňte vrátit a ulovit pro sebe další skvělou knihu s mimořádnou slevou. 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Ahoj děti, zdravím účastníky našich soutěží, také vás holky a kluci, kteří do toho s námi možná půjdete. Něco tu pro vás pod mým psaním mám. Které z dětí nemá rádo tajemství? Co ukrývají pyramidy? Byli egyptští faraoni bozi nebo lidé? A proč se na obrázcích nikdy nesmáli? Podívejte se na ukázku z pracovního sešitu o Egyptě. .-) Uvidíte, že budete mít jedničku z dějepisu v kapse a nudit se nebude ani trochu. Jestli budete mít chuť, napište mi na klubcsspis@seznam.cz nebo na e-mail Grady detskyklub@grada.cz , jak se vám luštily egyptské hádanky. Díky za reakce. A mějte se pěkně

v únoru 2021   Katka                  PL_Egypt_-_V_nitru_pyramidy.pdf.aspx (grada.cz) 

 

Chcete poznat Báru? Je to fajn holka, která půjde po prázdninách do šesté třídy. Má ráda dobrodružství, tajemné příběhy a dobře ví, že historie není vůbec nudná. Když bude pozorně naslouchat, příběhy z dávných dob ji možná přinesou odpovědi na některé otázky, které malou slečnu zajímají. Zkuste pátrat společně s Bárou, spoustu nového, třeba i neuvěřitelného se dozvíte a… získáte novou kamarádku.

Historička Veronika Válková ve svých knihách přenáší čtenáře do skutečné, reálné historie, kde spolu s Bárou zažívají napínavé chvilky, zároveň se toho ale také hodně dozvědí.

 

Máme právo být hrdí na to, co jsme dokázali v historii, kam jsme objevy a vynálezy posunuli hranice vědy a techniky, jakými výkony jsme ohromili sportovní svět, co úžasného jsme dokázali v umění.

Připomeňte si důležité střípky z naší historie, význam státních svátků, znaků a symbolů. Seznamte se s výjimečnými osobnostmi, které naši vlast proslavily nejen doma, ale i ve světě. Poznejte místa naší krásné země, která stojí za to navštívit, neboť se často stala světovým unikátem.

Ať je tato kniha pro vás inspirací a připomene vám, proč můžete být hrdí na to, že žijete v České republice, a jací Češi, Moravané i Slezané byli a jsou světoví kabrňáci!

——————————————————————————————
Projekt probíhá ve spolupráci s hlavním městem Prahou, v součinnosti se základními školami působícími na území hlavního města a za podpory zástupců soukromého sektoru. Cílem projektu je děti nejen pobavit, též je něco naučit, probudit v nich vnímavost k městu, ve kterém žijí, odkrýt jejich tvůrčí potenciál, podpořit je v další umělecké činnosti, v neposlední řadě vytvořit prostor pro sdílení tvořivého úsilí, výměny a předávání zkušeností.
sestává z řady akcí
vyhlášení cen za dětskou literární a výtvarnou tvorbu žáků pražských základních škol 
vyhlášení speciální ceny za nejlepší dětskou fotografii Prahy ambasadorkou projektu
děti představí vybrané soutěžní příspěvky
výstavy z vybraných děl a recitace 
Zde je odkaz na reportáž PRAHA TV: https://prahatv.eu/zpravy/praha/praha/11757/soutez-deti-praze-zna-sve-viteze
Z reportáže: Ani letošní ročník (2019) se neobešel bez podpory pražského magistrátu. Jednu z cen proto předal i radní Vít Šimral. „My s touto soutěží máme dlouholetou tradiční spolupráci. Jsme pochopitelně rádi, že letošním tématem je právě téma toho, jak se Praha doposud rozvíjela, jak se bude rozvíjet i v budoucnu, protože to, jak si to dnes děti napíší a nakreslí, tak se snažíme Prahu dělat. Do budoucna pochopitelně ji předat nejlépe v takovém stavu, jak si to právě děti nakreslily a napsaly,“ řekl Vít Šimral, radní hl. m. Prahy.

 

 

některé příspěvky do soutěží z minulého ročníku                                                                   

 

Mediální partneři projektu: 

 

   

 

 

Partnerem dětských cen je DKK Grada 

 

Knižní klub společnosti Grada, a. s. přináší dětem řadu krásných publikací. Znáte rostliny, které žerou maso? Víte, jak upéct dort mamince? A že se o přestávkách ve škole nemusíte vůbec nudit? Zde je malá ukázka z knižní nabídky pro vás, školáky. 🙂 

 

 

 

 

Masožravé rostliny jsou – zcela bez pochyby – tou skupinou rostlin, která děti fascinuje. A kdo by se divil? Tato kniha jim jednoduchým a zábavným stylem představí všechny aspekty života masožravých rostlin a to včetně návodů na jejich pěstování.

První, kdo se masožravými rostlinami podrobně zabývat, byl Charles Darwin a rozpoznal jejich osobitost. Proto je také – v obleku superhrdiny – průvodcem touto knihou. On a jeho popletený asistent vám o této nejkurióznější skupině rostlin předloží mix vědeckých a historických údajů a nekonečné množství zajímavostí.

 

 

 

Tato kniha je věnovaná nejúžasnějším světovým památkám. Chceme vám vyprávět příběh každé z nich tak, aby vás skutečně zaujal. Proto jsme si u každé památky vybrali osobu, která je s příběhem či legendou úzce spjatá. Proto je každý příběh jiný, podle osoby, která jej vypráví – může být poetický, pohádkový nebo i technický. Skvělé ilustrace Giulie Lombardové vás ohromí a přiblíží vám atmosféru každého místa. Společně tak navštívíme šikmou věž v Pise, Karlův most v Praze, chrám Sagrada Familia v Barceloně, Machu Picchu v Peru i sydneyskou Operu.

 

 

 

VAŘENÍ JE HRAČKA!
Celá tahle knížka je prošpikovaná krásnými fotkami, úžasnými nápady, triky, podrobnými postupy a hlavně bezva recepty! Už při čtení se ti budou sbíhat sliny. Naučíš se krájet, sekat, šlehat, zdobit, péct a mnoho dalšího jako šéfkuchař. Už žádný recept pro tebe nebude složitý a dokážeš uvařit vynikající jídlo jako od maminky.

 

Svět kvantové fyziky je úžasné místo, v němž mikročástice dokážou dělat neuvěřitelné věci.

               Jak mohou atomy existovat na dvou místech najednou?
               Jak může být kočka zároveň mrtvá i živá?

Otevírá se před námi fascinující svět, nahlédněme do něj…
Všechno kolem nás – země, stromy, hory, zvířata, světlo, voda, vzduch a dokonce i my sami – se skládá z velmi drobných částic, menších než nanometr. Kvantová fyzika tyto částice a jejich chování zkoumá, bez ní by neexistovalo žádné z našich elektronických zařízení – od chytrých telefonů až po počítače, mikrovlnné trouby, fotobuňky a mnoho dalšího.

 

 

Nikdy není příliš brzy ani pozdě zkoumat myšlenky géniů. Einsteinova teorie relativity je jedním ze základních kamenů moderní fyziky, ale vyžaduje, abychom zcela přehodnotili naše vnímání času a prostoru.

V relativním vesmíru se dějí podivné věci – např. délka a čas již nejsou pevně vymezené a závisí na vztažné soustavě. Pokud se pohybujete vysokou rychlostí, čas se zpomaluje, zmenšují se vzdálenosti a zvyšuje se hmotnost.

Sto let na Zemi může znamenat pouhých několik hodin pro někoho, kdo cestuje v raketě, která letí téměř rychlostí světla. Takže pokud se chcete dozvědět více o tom, jak funguje náš vesmír a jak jsou vzájemně propojené prostor s časem, otevřete tento fascinující průvodce relativitou.

 

 

 

 

 

Přestávky ve škole už nikdy nebudou nuda! Přestávkovník ti přináší nepřeberné množství zábavy na každou z nich. Využiješ ho i na cesty vlakem, autobusem nebo kdekoliv při dlouhém čekání. Některé hry jsou pro jednoho, jiné pro dva nebo více hráčů. A co je úplně nejlepší? Potřebuješ k nim většinou jen tužku. Jako bonus najdeš v Přestávkovníku několik zábavných testů.