Děti Praze 2020

               

Děti Praze/ Cena hlavního města Prahy a Klubu českých a slovenských spisovatelů

za nejlepší dětský autorský počin roku 2020

 

Téma tohoto ročníku: Praha všední a magická

 

Vzkaz dětem: Doufám, že budeme na podzim všichni v pořádku a ve zdraví se sejdeme u dalšího předání cen. Chystáme pro vás několik novinek. Moc se na vás všechny těším. 🙂

Věřím, že ročníkové téma „Praha všední a magická“ vás bude inspirovat a vaše fantazie se rozeběhne na plné obrátky. Víte, že nejen Harry Potter znal tajemné formule potřebné k míchání rozličných lektvarů? Určitě znáte ze školy, že bylo období, v němž císař Rudolf II. zval na Pražský hrad největší tehdejší mudrce, mágy, alchymisty. Toužil po lektvaru nesmrtelnosti nebo chtěl mít kámen mudrců. A říkali vám o Golemovi? Asi nebude pravda, že by se městem proháněl bezhlavý rytíř na koni, ale třeba Stínadla, to strašidelné místo, o kterém psal Jaroslav Foglar, si Praha zachovala dodnes. Magického je v našem městě mnoho. Stačí se jen pozorně dívat. Řekněte svým blízkým, ať vás vezmou na tajemnou pouť pražskými zákoutími. A Praha všední? Někdy se skrývá největší tajemství v úplně obyčejných věcech, které často už ani nevnímáme. Nezapomeňte mi o tom všem napsat a malujte obrázky. Tvořte. Třeba koláže. Nebo mi napište komiks. Naše porota vše pečlivě pročte. Vy menší klidně požádejte maminku nebo paní učitelku, ať vám pomůže. Třeba vám bude nějakou pověst vyprávět. A taky se nebojte nám psát, i když se to teprve učíte.

Nemusíte psát nebo malovat jen ve škole, vaše práce mohou klidně zasílat rodiče. Jestli vás baví kreslení a psaní, můžete klidně poslat do soutěží obojí. Podmínkou je pouze navštěvování ZŠ nebo domácí výuka. Držím palce.

Příspěvky do soutěží zasílejte do konce října 2020 na adresu:

p. Lubomír Brožek, Klub českých a slovenských spisovatelů, z. s., Soukenická 1199/3, Praha 1, PSČ – 110 00 nebo e-mailem na klubcsspis@seznam.cz . 

 

 

Dávejte na sebe pozor.

Vaše Kateřina Ryšavá

v květnu 2020

P.S.: To jste nečekaly, že se někdy budete do školy těšit… 🙂Projekt probíhá ve spolupráci s hlavním městem Prahou, v součinnosti se základními školami působícími na území hlavního města a za podpory zástupců soukromého sektoru. Cílem projektu je děti nejen pobavit, též je něco naučit, probudit v nich vnímavost k městu, ve kterém žijí, odkrýt jejich tvůrčí potenciál, podpořit je v další umělecké činnosti, v neposlední řadě vytvořit prostor pro sdílení tvořivého úsilí, výměny a předávání zkušeností.

sestává z řady akcí

 

vyhlášení cen za dětskou literární a výtvarnou tvorbu žáků pražských základních škol 

vyhlášení speciální ceny za nejlepší dětskou fotografii Prahy ambasadorkou projektu

děti představí vybrané soutěžní příspěvky

předávání věcných darů (školní pomůcky a vzdělávací hry) školním družinám
výstavy z vybraných děl a recitace 

 

Zde je odkaz na reportáž PRAHA TV: https://prahatv.eu/zpravy/praha/praha/11757/soutez-deti-praze-zna-sve-viteze

Z reportáže: Ani letošní ročník se neobešel bez podpory pražského magistrátu. Jednu z cen proto předal i radní Vít Šimral. „My s touto soutěží máme dlouholetou tradiční spolupráci. Jsme pochopitelně rádi, že letošním tématem je právě téma toho, jak se Praha doposud rozvíjela, jak se bude rozvíjet i v budoucnu, protože to, jak si to dnes děti napíší a nakreslí, tak se snažíme Prahu dělat. Do budoucna pochopitelně ji předat nejlépe v takovém stavu, jak si to právě děti nakreslily a napsaly,“ řekl Vít Šimral, radní hl. m. Prahy.

některé příspěvky do soutěží z minulého ročníku