Děti Praze – 2018

 

 

 

 

Děti Praze/ Cena Hlavního města Prahy a Klubu českých a slovenských spisovatelů za nejlepší dětský autorský počin roku

 

Projekt „Děti Praze/ Cena Hlavního města Prahy a Klubu českých a slovenských spisovatelů za nejlepší dětský autorský počin roku“ probíhá ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy, v součinnosti se základními školami působícími na území hlavního města a za podpory zástupců soukromého sektoru. Cílem projektu je děti nejen pobavit, též je něco naučit, probudit v nich vnímavost k městu, ve kterém žijí, odkrýt tvůrčí potenciál, podpořit je v jejich další možné umělecké činnosti, v neposlední řadě vytvořit prostor pro sdílení tvořivého úsilí, výměny a předávání zkušeností.


Rezidence primátora hl. m. Prahy 2. 10. 2018 – zde naleznete fotografie ze slavnostního vyhlášení cen předešlého ročníku soutěže:

https://drive.google.com/drive/folders/14s1dIm46qTLZ7hAPw6Mqnhe5SkcTUFfC?usp=sharing

https://www.facebook.com/zakladniskolaeden/photos/p%C5%99ed%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD-cen-klubu-%C4%8Desk%C3%BDch-a-slovensk%C3%BDch-spisovatel%C5%AFklub-%C4%8Desk%C3%BDch-a-slovensk%C3%BDch-/2109442339095606/

https://www.krimicka.cz/index.php?type=Post&id=1012&ref=blog&ids=844

https://www.zseden.cz/2018/10/04/predavani-cen-klubu-ceskych-a-slovenskych-spisovatelu/

Zde je krátké video natočené v rezidenci:

https://prahatv.eu/zpravy/praha/praha/8456/deti-tvorily-literarni-a-vytvarna-dila-o-praze


Projekt sestává z řady akcí:
vyhlášení cen za dětskou literární a výtvarnou tvorbu žáků pražských základních škol
vyhlášení speciální ceny za nejlepší dětskou fotografii Prahy ambasadorkou projektu
umělecké dílny pro děti ze zákl. škol., které se účastnily soutěží
předávání věcných darů (školní pomůcky a vzdělávací hry) školním družinám
vybraní zástupci zúčastněných škol obdrží pomůcky pro žáky sociálně znevýhodněné
výstava z vybraných děl v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy v listopadu a prosinci 2018
výstava v prostorách Slovenského domu v Praze v říjnu 2018
odborný seminář „Dětská slovesnost a tvorba pro děti“ proběhne dne 16. 10. 2018 ve Slovenském domě v Praze
z dětských prací bude vytvořena novoročenka Magistrátu hl. m. Prahy

Projekt „Děti Praze“ se těší záštitě primátorky hl. m. Prahy, paní Adriany Krnáčové. Jeho součástí je i odborný seminář o dětské tvorbě a tvorbě pro děti určený žákům, pedagogickým pracovníkům a lektorům volnočasových aktivit. Záštitu semináři jako součásti projektu udělila radní hl. m. Prahy, paní Irena Ropková, radní pro oblast školství a evropských fondů.


Pro nás, dospělé, nejen realizátory akce, ale i návštěvníky později vytvořených výstav, bude projekt možností vnímat na chvíli Prahu jinak. Podívat se na naše krásné město očima dětí, nahlédnout do světa dětské představivosti a, jak se domníváme, díky tomu se od dětí i něčemu přiučit.
Ocenění bude udílet odborná porota vybraným dětem za nejlepší literární a výtvarné práce roku. Témata k inspiraci budou každým rokem odlišná. Vždy se ale budou nějakým způsobem dotýkat Prahy. Mezi vyhlášená témata budou patřit „Pražské mosty“, „Petřín“, „Pražská náplavka“, „Cestujeme Prahou“… Pro ty z dětí, které se raději vyjadřují kresbami, je určeno ocenění za nejkrásnější kresbu. Tvořit budou taktéž na vyhlášené téma. V obou případech budou vytvořeny dvě soutěžní kategorie – 1. a 2. stupeň ZŠ. Kresby a literární práce mohou být vystaveny v budovách Magistrátu hl. m. Prahy.
Téma letošního ročníku: Můj život v Praze“.
Odborná porota posuzující dětské práce je složena z předních osobností z řad literárních teoretiků, kritiků, spisovatelů, též zástupců oblasti výtvarného umění, fotografie. Ocenění budou předávat představitelé hl. města s předsedou Klubu českých a slovenských spisovatelů. Součástí cen budou i umělecké dílny literárně nebo výtvarně zaměřené pro školy oceněných dětí, také věcné ceny, hračky výchovného a výukového charakteru. Projekt ceny je podpořen i ze strany soukromého sektoru, například formou věcných darů dětem.

V současnosti připravujeme obdobu projektu ve spolupráci se Středočeským krajem.
Součástí celého projektu je připravovaný odborný seminář „Dětská slovesnost a tvorba pro děti“. Bude určen pedagogům, výchovným pracovníkům ve školství, pedagogům z oblasti volnočasových aktivit dětí, lektorům dílen apod., ale i široké veřejnosti. Seminář je součástí projektu „Děti Praze/ Cena Hlavního města Prahy a Klubu českých a slovenských spisovatelů za nejlepší dětský autorský počin roku“, který proběhne ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy. V rámci semináře, kromě odborných příspěvků, budou též prezentovány nejlepší dětské práce vybrané odbornou porotou. Seminář proběhne následně po vyhlášení cen v prostorách Slovenského domu v Soukenické ulici 1199/3, P-1, v sídle naší organizace.
Projekt se těší záštitě paní primátorky, která se uvolila, podobně jako paní radní Ropková, radní pro oblast školství a evropských fondů, jenž současně udělila záštitu odbornému semináři coby součásti projektu „ceny“, předat některé z cen. Paní primátorka též zapůjčila pro účely slavnostního vyhlášení cen Rezidenci primátora hlavního města Prahy. Akce bude mediálně reflektována.
——————————————————————————————————————————–
Hrdou ambasadorkou projektu se stala Lucie Maria Štouračová, herečka, kterou si pamatujeme jako Karkulku z filmu Tři bratři režiséra J. Svěráka.
Lucie Maria věnuje, v rámci projektu, knihy ze své soukromé knihovny jako dárky menším školákům. Zároveň vyzývá děti: „Darujte kamarádům knížky, které jste přečetly a myslíte, že by potěšily i někoho jiného. Nebo je prostě přineste do vaší školní knihovny. Knížky nebudou ležet ladem. Stanou se zdrojem radosti nejen vám.“ 🙂
——————————————————————————————————————————–

Součástí programu slavnostního vyhlášení cen bude vystoupení Dětského sboru Musica e Danza Prague, který zazpívá a zatančí původní písně inspirované naším krásným hlavním městem.
Novinky projektu:
Česká televize bude reflektovat projekt v říjnovém dílu pořadu Planeta YÓ.
https://decko.ceskatelevize.cz/planeta-yo
Český rozhlas Junior bude v Minutových zprávách dne 1. 10. v 16, 17, 18 hodin avizovat slavnostní vyhlášení cen.
http://www.radiojunior.cz/zpravicky
V den vyhlášení cen 2. 10. v 17:10 bude Český rozhlas Junior natáčet živý rozhovor o projektu s předsedou Klubu českých a slovenských spisovatelů, Lubomírem Brožkem.
5. 10. od 17:10 do 17:35 vystoupí některé z oceněných dětí v živém vysílání Rádia Junior. Budou si povídat o své tvorbě a účasti na projektu „Děti Praze“. Další oceněné děti vystoupí se svou tvorbou v jednom z pořadů následných.
Výstavy proběhnou ve spolupráci s hlavním městem v budově magistrátu na Mariánském náměstí a ve Slovenském domě v Praze, ve spolupráci s předsedou Světového sdružení Slováků žijících v zahraničí, ředitelem Slovenského domu, panem Vladimírem Skalským.
Vyhlášení cen bude přítomna se svou kamerou PRAHA TV. https://prahatv.eu/

A úplně nejnovější zprávy:
Ze soutěžních prací bude ve spolupráci s magistrátem vytvořena novoročenka města Prahy. A zde ji přikládám. 


Nyní začínáme s přípravou projektu „Děti Praze 2019“. Projekt rozšiřujeme o workshopy pro lektory volnočasových aktivit.
Nadále bychom rádi rozšířili aktivity nápomocné dětem ze sociálně vyloučeného prostředí a dětem se speciálními potřebami.
V současnosti připravujeme obdobu projektu ve spolupráci se Středočeským krajem.
V počátcích jsou jednání k rozšíření projektu na celonárodní úroveň.


 

Děkujeme všem zúčastněným za krásné příspěvky, z nichž vyzařovala píle a entuziasmus, s jakými děti tvořily. Zvláštní poděkování patří dětem cizojazyčným, které se pustily do soutěže se stejnou vervou jako čeští školáci. Projev vztahu k našemu hlavnímu městu – obrázek dítěte, které se u nás čerstvě rozhlíží nebo psaná reflexe od žáka, který se teprve začíná učit náš krásný, ale i gramaticky náročný jazyk, si zaslouží obdiv.

 


Mediální partneři: 

 

http://www.radiojunior.cz/

http://webik.radiojunior.cz/

 

http://literarky.cz/

http://akademie.literarky.cz/kurz/detail/7

https://www.facebook.com/LiterarniNoviny

Naši sponzoři:

 

EUROMEDIA GROUP, a.s.  – dětský knižní klub Knížata  https://www.knizata.cz/

Kdo jsou KNÍŽATA? Svět, kde vládnou dobré knihy. Prostřednictvím dětského knižního klubu KNÍŽATA děti nakupují knížky a nákupem navíc podporují svoji školu.

Jiřího Žáčka vždycky přitahovaly obrazy Josefa Lady a také k nim napsal desítky jedinečných básní. Malíř ho oslovuje tím, že z paměti vyvolává magický svět svého dětství, svět, který měl pevný řád, ale také prostor pro snění, humor a tajemství. Svět, kde spolu s lidmi mohou žít rusalky, hastrmani a další pohádkové bytosti.

 

Doktor Proktor a vana času

Doktor Proktor se vydává do Paříže, aby znovu našel svou dávnou lásku, Julietu Margarínovou. V poštovní schránce Lízy Pedersenové v Dělové ulici se jednoho dne objeví zvláštní pohlednice. Je od doktora Proktora. Líze a Bulíkovi se nakonec podaří vzkaz rozluštit a zjišťují, že doktor Proktor se bez jejich pomoci nemůže dostat nazpět z minulosti. Proč je ale jeho zpráva šifrovaná? Hrozí mu nějaké nebezpečí?

 

 

EP Line SE     https://www.bambule.cz/

Pelikan Group, a. s.     https://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/en_US_INTL.CMS.displayCMS.220500./pelikan-group

Pelikan Group GmbH se sídlem v Berlíně a je přední společnost značkové kvalitní papír, kancelářské a psací potřeby dodávek. Její sortiment zahrnuje více než 12 000 položek, z ořezávátka a ubrousky do školní tašky a vysoce kvalitní psací potřeby. Atraktivní a širokou škálu produktů je rozdělen do segmentů, psaní/malířství/řemesel, úřad, Školní tašky/batohy/Školní batohy, Premium psací potřeby a pozdravy/dárky/dekorace.
Pelikan Group GmbH
http://www.herlitz.eu/schoolbags